HiRise

NASA hlásí: Na Marsu je medvídek, z výšky 251 kilometrů ho vyfotila sonda HiRISE

  • Medvěd na Marsu?
  • Vyfotila ho kamera sondy MRO

Jeden z nejnovějších snímků povrchu Marsu vzbudil velké pozdvižení. Zachycuje totiž objekt, který vypadá jako tvář plyšového medvěda.


Nepřehlédněte: Něco nevídaného: Obří „drak“ pomáhá v oceánu plout nákladní lodi o hmotnosti 21 528 tun


Fotka Marsu vzbuzuje pozornost

Na snímku, který NASA sdílela 25. ledna, se do přístrojů sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) šklebí něco, co vypadá jako obličej obrovského marťanského medvídka – se dvěma korálkovýma očima, knoflíkovým nosem a charakteristickou tlamou.

Podle serveru LiveScience byla fotografie podivného útvaru pořízena 12. prosince loňského roku, když sonda Národního úřadu pro letectví a vesmír prolétala zhruba 251 kilometrů nad povrchem rudé planety.

Co vlastně vidíme?

Podle prohlášení zveřejněného na blogu kamery HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) jde pravděpodobně jen o rozpadlý kopec uprostřed dávného kráteru.

„Je zde kopec se strukturou zhroucení ve tvaru V (nos), dva krátery (oči) a kruhový lomový obrazec (hlava),“ uvádí zpráva.

 Mars Reconnaissance Orbiter
Mars Reconnaissance Orbiter; zdroj: NASA

Marťanský Méďa Béďa?

Tvář medvěda vynořující se ze sbírky zaprášených kamenů můžeme vidět díky jevu zvanému pareidolie, což je psychologická tendence, která vede lidi k tomu, že v náhodných obrazech nebo zvucích nacházejí význam.

Vesmír je pro pareidolii nekonečnou inspirací. Vezměte si třeba pohled na tuto mlhovinu, která tak trochu vypadá jako město drtící monstrum Godzilla, nebo marťanský skalní útvar, který si NASA nakrátko spletla s mňoukajícím Muppetem Beakerem.

Jak Beaker, tak i nově objevený marťanský medvídek byli vyfotografováni přístrojem HiRISE, který je jedním ze šesti vědeckých přístrojů na palubě sondy MRO.

HiRISE pořizuje snímky Rudé planety z oběžné dráhy od roku 2006 a podle NASA je nejvýkonnější kamerou, která kdy byla vyslána k jiné planetě.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: LiveScience

Total
0
Shares