Perseverance, Mars

NASA hlásí: Na Marsu je Kakao, během projížďky ho vyfotila robotická sonda Curiosity

  • Vozítko Curiosity spatřilo na Marsu pozoruhodný kámen
  • Vědci americké agentury NASA poznali, že jde o meteorit

Když vozítko NASA najde na povrchu Marsu něco výjimečného, je to vždy důvod k oslavě. Někdy jsou to trosky z přistání. Někdy je to kámen, který se tam zatoulal odjinud. A někdy je to meteorit.


Nepřehlédněte: Češi, máte Samsung? Tyhle telefony získají systém Android 14 s nadstavbou One UI 6


Vozítko spatřilo meteorit

Vozítko Curiosity americké vesmírné agentury objevilo meteorit poblíž hory Mount Sharp, kde v současnosti plní vědeckou misi. Jedná se o poměrně velký nález, protože má v průměru asi 30 centimetrů.

Meteority jako tento, které se skládají ze železa a niklu, jsou na Zemi vzácné, protože se rozpadají v atmosféře naší planety, kde se v důsledku tření o vzduch silně zahřívají a vypařují, případně zcela mizí, než dopadnou na zemský povrch, píše server Mashable.

Rover však nenašel meteorit poprvé, během svého pobytu na Marsu na něj narazil už dvakrát. Poprvé se tak stalo v červenci 2014 a podruhé v říjnu 2016. NASA poslední objevený meteorit pojmenovala Cacao (Kakao) – pravděpodobně kvůli prohlubni vyplněné hnědou marťanskou půdou, která může tento lahodný nápoj připomínat.

Podle zástupců agentury není možné datovat dobu dopadu tohoto tělesa na povrch marťanského světa, ale na místě, kde ho našel robot, může klidně ležet miliony let.

NASA
Zdroj: NASA

Rover Curiosity pátrá na Marsu po životě

Vědci se domnívají, že rudá planeta je pravidelně bombardována horninou z vesmíru. „Stacionární sonda InSight amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dokonce během své mise zachytila zvuky dopadů meteoroidů,“ píše server Cnet.

Robot Curiosity, který zkoumá povrch Marsu již více než deset let, vzorek z meteoritu Kakao bohužel odebrat nemůže – nemá na to potřebné vybavení. To by zvládl jeho souputník Perseverance, jediné funkční vozítko, které se nyní pohybuje po povrchu Marsu a pilně sbírá vzorky marsovských hornin a půdy, což je jeho hlavním úkolem.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: CnetMashable

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. NA MARSU JE KAKAO. Tak to na bulvár, jakým se stává fonetech uá nepolezu.

Comments are closed.