Vrtulník Ingenuity

NASA hlásí: Marsovský vrtulník Ingenuity pořídil snímek zaprášeného roveru Perseverance

  • Létající laboratoři NASA se povedlo něco neuvěřitelného
  • Vyfotila zaprášený rover Perseverance na Marsu

Marsovská helikoptéra opět posunula hranice. Má za sebou již 54. let, při kterém se tentokrát vznášela ve vzduchu skoro půl minuty v kuse. Předchozí test provázely problémy, i tak ale nečekaný manévr vrtulník Ingenuity přežil.


Nepřehlédněte: Žena dostala od T-Mobile fakturu na 4 miliony. Kvůli banální chybě lítá v maléru


Ingenuity se na Marsu překonává

Tým NASA, který stojí za misí Ingenuity, má znovu důvod k radosti. Marsovský vrtulník má za sebou další let na rudé planetě a opět o něco posunul hranice toho, co je možné.

Tentokrát se nad povrchem cizí planety vznášel 24 sekund a vystoupal do výšky 5 metrů. Během testu navíc kamera na palubě helikoptéry pořídila senzační snímek – na rudé planetě vyfotila robotického souputníka Perseverance.

Na snímku je vidět, jak Perseverance v horní části fotografie nehybně odpočívá a je zřetelně k rozeznání od malých kamenů rozesetých po povrchu Marsu.

Zatímco nejnovější let proběhl bez problémů, u předchozího testu výzkumníkům zatrnulo. 22. července měl let trvat 136 sekund a zahrnovat několik složitých manévrů. Ingenuity však zůstal ve vzduchu pouhých 74 sekund a přistál poté, co něco spustilo jeho „program pro nepředvídatelné události“.

NASA
Zdroj: NASA

„Od prvního letu jsme zahrnuli program nazvaný ‚LAND_NOW‘, který je navržen tak, aby se vrtulník dostal na povrch co nejdříve, pokud dojde k některému z několika desítek mimo nominálních scénářů,“ řekl Teddy Tzanetos, emeritní vedoucí Laboratoře proudového pohonu NASA (JPL), která řídí mise Ingenuity i Perseverance. „Během 53. letu jsme se s jedním z těchto scénářů setkali a vrtulník zareagoval podle plánu a okamžitě přistál,“ dodal.

Tzanetos a jeho kolegové se domnívají, že vědí, co LAND_NOW spustilo: „Navigační kamera Ingenuity se pravděpodobně nesynchronizovala s inerciální měřicí jednotkou, která pomáhá malému vrtulníku určovat polohu, rychlost a orientaci.“

NASA hledá na Marsu život

Helikoptéra o velikosti malého dronu s hmotností 1,8 kilogramu přistála na Marsu společně s roverem Perseverance v únoru 2021. Vrtulník rychle zvládl svou primární misi, technologickou demonstraci s pěti lety. Poté přešel na prodlouženou misi, během níž provádí průzkum pro rover Perseverance.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay, zdroj: The Space

Total
0
Shares