NASA-Artemis

NASA dnes přepíše historii! Schválně narazí do asteroidu, který je velký jako fotbalové hřiště

  • Americká NASA otestuje planetární obranu
  • V rámci mise DART změní dráhu letu planetky

Americká NASA se rozhodla vyzkoušet, jak by mohla fungovat planetární obrana před nebezpečným asteroidem. Dnes se lidstvo poprvé pokusí změnit dráhu relativně velkého vesmírného objetu, který nevyrobilo. Nečekejte však žádné drama ve stylu filmu Armagedon.


Nepřehlédněte: iPhone 14 Pro Max je nejlepší na světě, tvrdí odborníci z DxOMark. Veškerou konkurenci deklasoval rozdílem třídy


DART zjistí, jestli se dokážeme zachránit před katastrofou

Double Asteroid Redirection Test (DART) je navržen tak, aby otestoval nejnovější technologie, které budou použity, pokud lidé objeví velký asteroid na kolizním kurzu se Zemí. Protože se jedná o historickou událost, NASA do kosmu již dříve vynesla malý satelit, aby dramatický konec planetky zdokumentovala. Náraz speciálního modulu do asteroidu Dimorphos však budou sledovat i další tři pozorovatelé: teleskop Jamese Webba, Hubbleův dalekohled a sonda Lucy.

Projektil DART byl do vesmíru vynesen loni v listopadu a od té doby směřuje k binárnímu systému asteroidů ukotveným větším Didymosem, který měsíček zvaný Dimorphos obíhá každých 11 hodin a 55 minut. Během dnešního dne NASA otestuje tzv. kinetický dopad, což je vznešenější termín pro náraz něčeho dostatečně velkého a dostatečně rychlého do asteroidu.

NASA chystá živý přenos

Vědci chtějí mít o výsledku co nejvíce informací, aby pochopili, jak by někdy v bucoucnu mohla fungovat planetární obrana. Ani Didymos ani Dimorphos nepředstavují pro Zemi hrozbu a nic, co se stane, to nemůže změnit, uklidňují členové týmu DART.

NASA již dříve oznámila, že historickou událost bude vysílat živě. Show bude možné sledovat na webových stránkách vesmírného úřadu a oficiálním YouTube kanálu.

Dimorphos bude v době střetu s modulem systému DART od Země vzdálený asi 11 milionů kilometrů. Vědce tak o výsledku mise bude informovat k asteroidu vyslaný satelit, který pořídí fotografie před a po nárazu. Naděje experti pochopitelně vkládají také do obou vesmírných teleskopů a sondy Lucy.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares