Parker Solar Probe

NASA chce odebrat vzorek atmosféry Slunce. Vědci misi přirovnávají k přistání na Měsíci

  • NASA se plánuje dotknout Slunce
  • Parkerova sonda bude čelit neuvěřitelným teplotám

Parker Solar Probe, sonda amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA), je nejrychlejším lidmi vytvořeným předmětem v historii. Letos proletí neuvěřitelně blízko Slunce, aby v klíčovém okamžiku, který vědci přirovnávají k prvnímu přistání lidstva na Měsíci, odebrala z povrchu hvězdy vzorek.


Nepřehlédněte: Na Marsu byly nalezeny tisíce podivných bílých kamenů. Podaří se je někdy dopravit na Zemi?


Parker Solar Probe odebere fragment Slunce

Americká NASA se už za několik měsíců pustí do riskantní hry, jejímž cílem je „dotknout“ se povrchu Slunce a odhalit jeho tajemství. Parkerova sluneční sonda (Parker Solar Probe), která byla vypuštěna v roce 2018, posouvá hranice možného jako žádná jiná družice před ní.

Na Štědrý den je naplánována její dosud nejodvážnější mise – proletí ve vzdálenosti 3,8 milionu kilometrů od žhavého povrchu Slunce a bude se pohybovat rychlostí přesahující 700 000 kilometrů za hodinu. Cílem mise je odebrat vzorek atmosféry hvězdy.

Data, pokud se je podaří získat, mají vědcům NASA posloužit k tomu, aby lépe pochopili životní cyklus hvězd. A zároveň také mají pomoci lépe předpovídat mohutné solární erupce a bouře.

Parker Solar Probe
Zdroj: NASA

Výzkum má objasnit extrémní počasí

„Je to cesta do neznáma,“ uvedla vědecká pracovnice NASA Nicola Fox pro deník Washington Times. „V podstatě téměř přistáváme na hvězdě. Bude to monumentální úspěch pro celé lidstvo. Je to ekvivalent přistání na Měsíci v roce 1969,“ doplnil ji kolega Nour Raouafi.

Parkerova sluneční sonda se vydala ke Slunci z floridského mysu Canaveral v srpnu 2018. O projektu se poprvé uvažovalo dokonce již roku 1958, v roce založení NASA. Jde tak o nejstarší projekt americké vesmírné agentury. Zahájení mise však desítky let bránilo intenzivní sluneční záření.

Během posledního průletu sonda Parker Solar Probe poprvé v historii nahlédla do nitra CME, která explodovala ze Slunce. A zdá se, že to, co se uvnitř nachází, je pro sluneční fyziky skutečným pokladem. Přístroj Wide-field Imager for Parker Solar Probe (WISPR), který družice používá k detekci viditelného světla, uvnitř výronu koronální hmoty zachytil jasné turbulentní víry.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Washington Times

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..