Mars

Na Marsu byly nalezeny tisíce podivných bílých kamenů. Podaří se je někdy dopravit na Zemi?

  • Vesmír je plný záhad a tajemství
  • A nyní se to znovu potvrdilo

Zdá se, že na marsovském povrchu jsou podivně rozmístěny tisíce bílých kamenů. Robotické geologické vozítko Perseverance agentury NASA, které od počátku roku 2021 zkoumá kráter Jezero, vědcům poslalo snímky, které zachycují více než 4 000 zvláštních světlých oblázků.


Nepřehlédněte: Nejprodávanejší Xiaomi Redmi Note 12 Pro extrémně zlevnilo. Ceny spadly i u Samsungu


Záhadné bílé horniny

„Jsou to velmi neobvyklé kameny,“ uvedla na konferenci Lunar and Planetary Science Conference (LSPC) Candice Bedfordová, planetární vědkyně z Purdue University v Indianě a členka vědeckého týmu Mars 2020. Oznámení o nálezu bílých oblázků přichází v době, kdy americká NASA dokončuje revizi návratu marsovských hornin na Zemi v rámci ambiciózního programu MSR (Mars Sample Return).

Prvotní analýzy provedené palubními přístroji roveru Perseverance odhalily, že horniny jsou dehydratované, a to nejen co se týče obsahu vody, ale také dalších minerálů, včetně železa, hořčíku, vápníku a sodíku. „Jsou ochuzené o spoustu věcí,“ řekla Bedfordová.

Vědce bílé horniny nesmírně zajímají, protože mohou hodně napovědět o historii rudé planety, včetně toho, kdy voda zaplavila kráter Jezero, který dnes připomíná vyprahlou poušť.

Přestože sonda Perseverance spatřila více než 4 000 těchto zvláštních oblázků, nepodařilo se jí najít podloží s podobnými vlastnostmi, které by vystupovalo z povrchu Marsu. Ať už ke vzniku hornin došlo jakkoliv, vědci předpokládají, že se tak stalo „relativně nedávno“.

Byl na Marsu někdy život?

NASA chce pomocí robotického vozítka získat kolem 35 vzorků marsovských hornin. Mise Perseverance zahrnuje především hledání známek možného minulého – nikoli současného – života na Marsu, shromažďování údajů o klimatu a geologii planety a také sbírání vzorků hornin a prachu.

Vzorky rover odešle zpátky na Zemi v rámci série misí zvané Mars Sample Return (Návrat vzorků z Marsu), na které spolupracují americká NASA a evropská ESA. Odborníci očekávají první horniny nejdříve v roce 2033.

Zdroj náhledové fotografie: Aynur Zakirov / Pixabay, zdroj: The Space

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..