NASA, Slunce

Nad Sluncem se objevil tajemný objekt vypadající jako vodopád. K povrchu padal z výšky 100 tisíc kilometrů

  • Jak vypadá velkolepá protuberance?
  • Podívejte se na Slunce, jak jste ho ještě neviděl

Tyto záběry berou dech. Amatérský astronom Eduardo Schaberger Poupeau pořídil ohromující snímek Slunce. Fotografie ukazuje mohutnou stěnu plazmatu, která padá neuvěřitelnou rychlostí ke slunečnímu povrchu poté, co vytryskla poblíž jižního pólu hvězdy.


Nepřehlédněte: Je to oficiální: Astronomové objevili dvě nové Země. Domnívají se, že mohou hostit život


Slunce se znovu rozzlobilo

Astronom úžasnou fotografii pořídil 9. března pomocí specializovaného fotografického systému. „Stěna žhavého plazmatu vystoupala asi do výšky 100 000 kilometrů nad povrch Slunce,“ uvedl Poupeau pro server Spaceweather. Pro představu, to je výška asi jako osm Zemí naskládaných na sebe. „Na obrazovce mého počítače to vypadalo, jako by po stěně stékaly stovky vláken plazmy,“ dodal.

Oslnivý jev je ve vědecké komunitě známý jako polární korunová protuberance. PCP jsou podobné běžným slunečním protuberancím, což jsou (obvykle) smyčky plazmatu neboli ionizovaného plynu, které jsou vyvrhovány ze slunečního povrchu magnetickým polem. PCP se však vyskytují v blízkosti slunečních magnetických pólů v zeměpisných šířkách mezi 60 a 70 stupni severní a jižní šířky, což často způsobuje jejich zhroucení zpět ke Slunci. Tento kolaps zpět k povrchu hvězdy jim vysloužil přezdívku „plazmové vodopády“.

Vědci nikdy nic podobného neviděli

Plazma uvnitř PCP ve skutečnosti není ve volném pádu, protože je stále vázáno silným magnetickým polem, které ho původně vyplivlo. Směrem je slunci přesto padá nevídanou rychlostí až 36 000 km/h – podle NASA mnohem rychleji, než by měla magnetické pole na základě výpočtů odborníků umožňovat. Vědci se stále snaží zjistit, jak je to možné. Odpověď však zatím nenašli.

Energetický mechanismus, který protuberance vytváří, je stále předmětem výzkumu. Jisté však je, že jde o jev téměř epických parametrů. Navzdory důležitosti Slunce pro lidstvo a všeobecně život na Zemi o něm stále mnoho nevíme. Víme jen, že zhruba každých 11 let prochází cykly aktivity a v současné době jeho aktivita prudce roste. To znamená, že chrlí stále více erupcí, včetně erupcí třídy X, které jsou největší, jakých je naše životadárná hvězda schopna.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science

Total
0
Shares