Země, TOI 700, exoplaneta

Je to oficiální: Astronomové objevili dvě nové Země. Domnívají se, že mohou hostit život

 • Vědci objevili dvě planety podobné Zemi
 • Teoreticky by na nich mohl existovat život

V lednu NASA oznámila, že teleskop TESS objevil relativně blízko Sluneční soustavy exoplanetu velikostí podobnou Zemi, která obíhá kolem své hvězdy TOI 700 v takzvané obyvatelné zóně. A nyní překvapení astronomové hlásí, že se nedaleko nachází další planeta.


Nepřehlédněte: Ray Kurzweil: Za 7 let najdeme klíč k nesmrtelnosti. V roce 2045 budou mít počítače větší inteligenci než člověk


Nové Země?

Najít potenciálně obyvatelné planety, natož dvojici kandidátů na život, je jako vyhrát Eurojackpot. Vzhledem k tomu, že TOI-700 se nachází zhruba 100 světelných let od Země, je šance, že by tyto planety v dohledné době navštívili lidé, zatím velice malá. Přesto je tento systém naprosto ideálním kandidátem pro hledání života, uvedli vědci v článku, který publikoval server The Conversation.

Když se planeta nachází v takzvané obyvatelné zóně, znamená to, že obíhá v takové vzdálenosti od své mateřské hvězdy, kde by kapalná voda – životně důležitá složka života, jaký známe na Zemi – mohla na povrchu planety vytvářet vodní plochy.

Tato zóna je tedy oblast dostatečně vzdálená od své hvězdy, aby nebyla příliš horká, ale dostatečně blízko, aby nebyla příliš chladná.

Hvězda TOI 700, kolem níž obě exoplanety krouží, je trpaslík třídy třídy M, lokalizovaný v souhvězdí Mečouna. Má hmotnost a velikost asi 40 procent Slunce a jen polovinu povrchové teploty naší hvězdy.

Wolf 1069 b, NASA
Zdroj: NASA

Mimozemský svět

Dosud objeveny tisíce planet v obyvatelných zónách. Vědci však nemohou jednoznačně určit, zda jde o planety s pevným povrchem, nebo o plynné obry, jako je Saturn nebo Jupiter.

Podle modelů NASA by však planety s průměrem menším, než je 1,5násobek průměru Země, neměly být schopny vytvářet hustý plynný obal z vodíku a helia.

Zda je dvojice exoplanet obíhajících kolem TOI 700 skutečně obyvatelná, dnes s jistotou netuší nikdo. Doufejme, že díky pozorování vesmíru pomocí dalekohledu Jamese Webba brzy najdeme více důkazů.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Conversation

Total
0
Shares
5 komentářů
 1. To je zase výpotek.
  Honba za senzací nalákat čtenáře, ….pardon , co největšího zobrazení reklam….

  1) kamenných planet v obyvatelném pásu je už několik desitek
  2) našli se i větší planety s pevným povrchem, říká se jim Superzemě, aby planeta vytvářela hustou atmosféru musela by mít násobně větší objem (asi 3x-4x ….a víc)
  3) to že planety jsou v obyvatelném pásu je ještě nedělá obyvatelné, pozorovatel který by sledoval naší soustavu by si taky mohl myslet že okolo Slunce obíhají 3 obyvatelné planety, ale reálně na jedné z nich se utrhl z řetězu skleníkový efekt a na druhé je tak slabé nepohybující se jádro které nevytváří ochranou slupku z magnetismus, že z planety Sluneční vítr odfoukl většinu atmosféry.

  1. A proč vlastně??? Aby lidstvo mohlo zničit další planetu???

 2. Haha ha. Vzdálenost 100 světelných let a návštěva lidí je velice malá. Autor se trochu spletl. To, že se tam podívá člověk, tak ta možnost se rovná nule.

 3. Myslím, že už někdo přemýšlí o tom , že bude prodávat na těch planetách parcely jako na Měsíci. A věřím, že se najde
  dost blbů co by si tu parcelu koupili.

Comments are closed.