Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce

Na Slunci vznikla obrovská ohnivá rokle. Byla 50krát širší než největší známý kaňon ve sluneční soustavě

  • Na Slunci vznikl ohnivý útvar, který měl hloubku 20 000 km
  • Výrazná geomagnetické bouře poté vystřelila do vesmíru

Před několika dny se na Slunci utvořila anomálie, která v jeho povrchu nakrátko vytvořila obrovský „ohnivý kaňon“, který byl dvakrát širší než území Spojených států. Tato událost je další výraznou připomínkou toho, že se naše životadárná hvězda rychle blíží ke svému explozivnímu vrcholu – slunečnímu maximu.


Nepřehlédněte: Neuvěřitelné, co Japonci dokázali: Zapnuli umělé Slunce, které je žhavější než skutečné


Co se děje se Sluncem?

„V pozdních hodinách 31. října se na jižní polokouli Slunce zvětšila smyčka zmagnetizovaného plazmatu, známá jako sluneční protuberance, která se stala nestabilní a poté se utrhla a vystřelila do vesmíru jako prasklá gumička,“ uvedl server Spaceweather.com.

Když se protuberance utrhla, zanechala za sebou obrovskou díru podobnou kaňonu v superžhavém plazmatu, které tvoří povrch Slunce. Ohnivý útvar byl asi 620krát širší a 224krát delší než Grand Canyon a asi 50krát širší a 25krát delší než Valles Marineris na Marsu, což je největší známý kaňon ve sluneční soustavě, upozorňují vědci.

Širší než Valles Marineris na Marsu

Nejedná se o první „ohnivý kaňon“, který byl v posledních letech na Slunci pozorován: v dubnu loňského roku se na Slunci otevřel kaňon o délce 200 000 kilometrů a v září téhož roku se po epické sluneční erupci objevila ještě větší rokle o délce 385 000 kilometrů. Oba tyto kaňony byly hluboké nejméně 20 000 kilometrů, píše server Live Science.

Silné erupce a výrony hmoty, které jsou vyvrhovány ze Slunce do vesmíru a vytvářejí tyto kaňony, mohou nakonec zasáhnout Zemi a vyvolat geomagnetické bouře a polární záře. Zpočátku se vědci obávali, že by katapultovaná protuberance z poslední erupce mohla zasáhnout naši planetu. Následná pozorování však ukázala, že nás naštěstí zcela mine.

Mohutný sluneční kaňon je dalším upozorněním, že se rychle blížíme ke slunečnímu maximu, vrcholu zhruba jedenáctiletého slunečního cyklu, který pravděpodobně nastane v roce 2024, tedy o rok dříve, než se původně předpokládalo.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Spaceweather, Live Science, Space

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Proč srovnáváte rozměry s jinými objekty které jsou mnohem menší slunce je proti nim ohromné takže i jeho útvary jsou mnohem větší

Comments are closed.