Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce

Na Slunci vznikl obrovský ohnivý kaňon. Na Zemi může ovlivnit satelity, elektroniku i zvířata

  • Na Slunci vznikl ohnivý útvar, který má hloubku nejméně 20 000 km
  • V těchto dnech způsobuje výrazné geomagnetické bouře

V posledních týdnech se sluneční aktivita dramaticky zvýšila. Na naší nejbližší hvězdě je možné pozorovat silné erupce a výron hmoty, což vedlo ke vzniku otevřeného „ohnivého kaňonu“.  Hrozí středně silné geomagnetické bouře, které mohou ohrozit Zemi, varují odborníci.


Nepřehlédněte: Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce, která vám vezme dech


Na slunci jsou brutální erupce

Věci se někdy dějí velmi rychle. Nejinak je tomu se sluneční aktivitou, zvláště v těchto dnech. Před několika dny se na slunci utvořila anomálie, která připomíná „ohnivý kaňon“. Podle odborníků má hloubku nejméně 20 000 kilometrů a délka může dosahovat 200 000 kilometrů. Jedná se o potencionální zdroj velkých slunečních větrů.

Může přestat fungovat elektronika

Pod pojmem ohnivý kaňon si představte masivní sluneční erupce doprovázené masivními explozemi v atmosféře Slunce. Uvolněná energie v podobě proudu nabitých částic plazmy následně putuje sluneční soustavou. Je-li Slunce v dobré pozici vůči Zemi, tyto částice mohou narušovat magnetosféru naší planety, což může vést k výpadkům GPS nebo satelitního připojení. Setkat se můžeme i s kolísáním elektrické sítě a narušením aktivity stěhovavých zvířat. V extrémních případech pak může docházet i k poničení některých typů citlivé elektroniky.

Zánik života na Zemi nehrozí

Síla způsobena geomagnetickou bouřkou, která vedla ke vzniku kaňonu, byla označena intenzitou úrovně G1/G2 na pětistupňové škále slunečních bouří. Středisko pro předpověď kosmického počasí amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) a britský Met Office uklidňují, že zánik světa v žádném případě nehrozí. Různé komplikace však nevylučují. Dle odborníků mohou být vedlejším efektem ohnivého kaňonu také výraznější polární záře, viditelné dokonce i v našich zeměpisných šířkách.

Zdroj náhledové fotografie: European Space Agency

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Na některých mobilech se změna času na letní objevila až po dvou dnech.

  2. No kdoví, třeba budeme svědky události, která se vidí jen jednou za život.

  3. re: “Dle odbroníků mohou být…”
    Informace jistě zajímavá, ale odbroníky neznám.
    Bylo by ale fajn, kdyby si příště autoři své články po sobě také přečetli…

Comments are closed.