iPhone

Na Sibiři našli něco, co vypadá jako 2100 let starý iPhone! Archeologové nevěří vlastním očím

  • V Rusku objevili 2100 let starý iPhone
  • Lidé se ptají: Je to vůbec možné?

Archeology pracující na Sibiři šokoval černý předmět nalezený v jednom z hrobů. 2100 let starý artefakt, který nápadně připomíná iPhone, u příznivců konspiračních teorií ihned vyvolal různé senzační asociace.


Nepřehlédněte: Lidé stále používají jednoduchá hesla. Hackeři je prolomí během pár sekund


Záhada 2100 let starého iPhonu

Skupina archeologů objevila vedle kostry ženy v hrobě na nalezišti v ruské republice Tuviansk podivný černý obdélníkový předmět. Tato oblast je známá také jako ruská Atlantida, protože je po většinu roku ukryta pod hladinou Sajského moře.

Jedná se o obrovskou nádrž na řece Jenisej nad Sajan-Šušenskou vodní elektrárnou, kde voda ustupuje pouze na jeden měsíc v roce. To archeologům umožňuje jedinečný přístup k dávnému pohřebišti.

Předměty dosud nalezené v této oblasti pocházejí z doby před 2100 lety, z doby bronzové a z doby Čingischánovy. Vědci z Ústavu dějin hmotné kultury Ruské akademie věd (RAS) záhadný artefakt našli v ženském hrobě, kde ležel na kostře. 

Podle listu The Siberian Times vědci ženě přezdívají „Nataša“ a artefakt nazvali „Natašin iPhone“. Černý obdélník, který měří asi 18 centimetrů na délku a 9 centimetrů na šířku, však není 2100 let starý jablečný mobil, jak se mnozí domnívají.

Je to starověká přezka na opasek vyrobená ze stlačeného dřeva s malými korálky z perleti, karneolu a tyrkysu. Radiokarbonové datování naznačilo, že pochází z období mezi lety 92 př. n. l. a 71 n. l.

Přestože byl šperk objeven již před lety, konkrétně v roce 2016, nedávno znovu vzbudil pozornost, protože Pavel Leus, jeden z archeologů, sdílel jeho fotku na Instagramu.

Existují cestovatelé v čase?

Není to poprvé, co starodávný předmět zaujal uživatele internetu a způsobil rozruch. Podobnou senzaci vyvolal film Charlieho Chaplina Cirkus z roku 1928, kde v jednom ze záběrů prochází dáma s neznámým bezdrátovým předmětem, do kterého mluví.

A stranou zájmu uživatelů internetu nezůstal ani obraz z roku 1670. Malba nizozemského malíře Pietera de Hoocha zobrazuje muže, jak v ruce drží povědomý předmět, a je tak přesvědčivá, že zmátla dokonce i šéfa společnosti Apple Tima Cooka.

Zdroj náhledové fotografie: Daniela Araya / Unsplash, zdroj: thearchaeologist, Live Science, NYPost

Total
0
Shares