Exploze, nova

Na obloze se dočasně objeví nová hvězda. Nebeská show bude viditelná i pouhým okem

  • Oblohu rozzáří hvězdná exploze
  • Vidět bude i bez dalekohledu

Lidstvo čeká fenomenální vesmírné divadlo. V průběhu nadcházejících měsíců (do září letošního roku) by měla noční oblohu rozzářit exploze novy vzdálené zhruba tři tisíce světelných let. Na severní polokouli naší planety bude možné tuto velkolepou událost sledovat dokonce pouhým okem.


Nepřehlédněte: Nejdetailnější snímek vesmíru bere dech. Skládá se ze 170 milionů fotografií


Na nebi se ukáže nová hvězda

Na podzim se na nebi objeví nová hvězda zářící podobně silně, jako známá Polárka, a to po dobu přibližně jednoho týdne, než opět pohasne. Lidstvo ji uvidí i bez speciálních dalekohledů. Tedy za předpokladu bezoblačné oblohy. Zahlédnout půjde kdekoliv na severní polokouli, kde ji najdete v souhvězdí Severní koruny, které se nachází mezi souhvězdími Pastýře a Herkula.

Bude to přinejmenším potřetí, co se lidé stanou svědky této fascinující události, kterou poprvé objevil irský polyhistor John Birmingham v roce 1866 a poté se znovu objevila v roce 1946.

„Jsem naprosto nadšený. Tahle věc je něco jako Halleyova kometa. Objevuje se jednou za 80 let, ale o novách se nemluví zdaleka tolik jako o kometách,“ říká astronom William Cooke z NASA.

„V Mléčné dráze a okolních galaxiích se vyskytuje asi jen 10 rekurentních nov, kdy po vzplanutí se obě hvězdy vrátí do normálního stavu,“ vysvětluje vědec Sumner Starrfield z Arizonské státní univerzity (ASU), jehož tým bude jev podrobně studovat.

Exploze, nova
Zdroj: NASA

Dalekohled nebude potřeba

Explozivní systém T Coronae Borealis (T CrB) se skládá z bílého trpaslíka – relativně malého, hustého hvězdného pozůstatku – a většího červeného obra v pozdní fázi hvězdného vývoje, což znamená, že jeho vnější atmosféra je nafouknutá a řídká.

Gravitačně vázané hvězdy jsou si natolik blízké, že červený obr se stává nestabilním v důsledku rostoucí teploty a tlaku, a proto vyvrhuje své vnější vrstvy na bílého trpaslíka. Hromadění hmoty zahřeje hustou atmosféru bílého trpaslíka jednou za osmdesát let natolik, až dojde k termonukleární reakci, jež vyvolá novu, kterou uvidíme ze Země.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: The Space, Science Alert, NASA 

Total
0
Shares
3 komentářů
    1. Chudacku a co tech nekolik set GPS satelitu ?? Stovky Televiznich satelitu atd …… hlavne ze tam ma par stovek elon ale tech ostatnich tisicu to je vlastne fuk ze…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..