Muž, telefon

Na některých telefonech s Androidem nebude internet bezpečný. Rozhodnutí Googlu ovlivní miliony lidí

  • Máte starší mobil s Androidem?
  • Pak přijdete o nový Chrome
  • Surfování na starších telefonech nebude bez rizika

Google je toho názoru, že čas od času je prostě třeba posunout se dál. Brzy tak odstřihne od podpory veleoblíbeného prohlížeče Chrome uživatele dalších telefonů s Androidem.


Nepřehlédněte: Samsung Galaxy S24 bude v Česku s horším procesorem. Na přehřívající se Exynosy se dříve valila kritika


Google odstřihne Chrome na starších mobilech

Pro majitele starších smartphonů se systémem Android to není lehké období. Společnost WhatsApp nedávno potvrdila, že ukončuje podporu zařízení, která nemohou upgradovat na verzi Android 5.0 Lollipop, a nyní se k blokování přidává i Google. Americká technologická společnost právě potvrdila, že brzy ukončí podporu svého webového prohlížeče Chrome na stárnoucích telefonech se systémem Android.

Ačkoli prohlížeč nepřestane fungovat úplně, nebude již dostávat žádné nové funkce ani bezpečnostní aktualizace, což by mohlo ve výsledku ohrozit uživatele kybernetickou kriminalitou.

V současné době není známo, kdy změny vstoupí v platnost, i když někteří spekulují, že to bude již příští měsíc – tehdy by měl Google uvést nejnovější verzi svého prohlížeče s označením Chrome 120.

Muž, telefon
Zdroj: katemangostar / Freepik

Řešení? Nový telefon nebo aktualizace

Společnost Google naštěstí ukončuje podporu u telefonů, které běží na Androidu Nougat – to je operační systém, který byl uveden na trh již v roce 2016. Přestože se jedná o velmi starý software, je stále nainstalován na přibližně 2 % všech mobilů s Androidem, což znamená, že miliony lidí brzy ztratí přístup k aktualizacím Chromu.

„Chrome na Androidu již nebude podporovat Android Nougat,“ potvrdil technologický gigant na svých webových stránkách. Pokud si nejste jisti, jakou verzi systému Android váš telefon používá, jednoduše přejděte do Nastavení, pak u dolního okraje klepněte na položku „O telefonu“ a poté na verzi systému Android. Zde najdete „Verzi systému Android“, „Aktualizaci zabezpečení systému Android“ a „Číslo sestavení“.

Chcete-li zjistit, zda můžete provést aktualizaci, vraťte se do Nastavení smartphonu, klepněte na „Systém“ a poté na „Aktualizace systému“.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Mirror

Total
0
Shares