- Na vzdálený Mars za 60 dní?
- S fúzním motorem to bude možné.
Při použití speciálního fúzního motoru mohu astronauti ze Země na Mars doletět za pouhé dva měsíce, zatímco při využití současných chemických raket by jim to trvalo nejméně devět měsíců.
Nepřehlédněte: Máte tento cenově dostupný telefon Xiaomi? S předstihem si můžete nainstalovat Android 16
Na Mars doletíme pomocí fúzního motoru
Vzdálenost mezi Zemí a Marsem dosahuje od 55 do 400 milionů kilometrů v závislosti na cyklu rotace, který trvá rok a půl. Při použití fúzního motoru by se cesta na Mars a zpět mohla uskutečnit v jednom cyklu za celkovou dobu čtyř měsíců.
Tím by se podle americké společnosti Helicity Space bylo možné vyhnout tomu, že by astronauti byli příliš dlouhou dobu vystaveni nebezpečným účinkům kosmického záření.
Kratší doba letu také snižuje psychický stres spojený s delším pobytem ve vesmíru, stejně jako množství potřebných zásob. Nejde tedy jen o to, dostat se na Mars rychleji – jde o to, aby mise k Marsu byly i co nejbezpečnější.
Výrazně zrychlí vesmírnou dopravu
Nový fúzní motor by měl být schopen dopravit na rudou planetu nejen posádku, ale také až 450 tun užitného materiálu, zejména lepší komunikační a přístrojové vybavení. Futuristický pohon využívá plazmové pulzy k vytváření nepřetržitého tahu, přičemž plazma vzniká slučováním izotopů vodíku na helium, vysvětlují vědci.
Společnost Helicity Space, založená v roce 2018, vyvíjí tento přelomový systém již několik let a jeho potenciálu si všimla i NASA, která ho začala spolufinancovat prostřednictvím programu Innovative Advanced Concepts (NIAC).
Pokud se inženýrům podaří dodržet aktuálně platné plány, nový pohon by měl být ve vesmíru poprvé otestován už v roce 2030. K jeho nasazení na cestu na Mars ale dojde až o několik let později.
Zdroj náhledové fotografie: generováno AI (Bing Image Creator), zdroj: SCB