HarmonyOS

Na Harmony OS od Huawei fungují Google služby a obchod Google Play

  • Na Harmony OS lze bez omezení používat obchod Google Play
  • Zůstane podpora populárních služeb i ve finální nového systému?

Huawei patřil a stále ještě patří mezi nejúspěšnější prodejce smartphonů na světě. Prodeje nicméně značně komplikují americké sankce. I proto se firma stále více zaměřuje na vývoj svého operačního systému Harmony OS, který má být podobně jako iOS od Applu plnohodnotnou konkurencí pro Android.


Psali jsme: Elektromobil od Huawei ujede na jedno nabití až 1 000 kilometrů


Čínští vývojáři betu Harmony OS 2.0 mohou momentálně testovat na vybraných zařízeních. Nefinální verze systému je dostupná pro telefony Mate X2, Mate 40 Pro(+), P40, Mate 30 a třeba i tablet MatePad Pro.

Spasí Huawei platforma Harmony OS?

Huawei počítá s tím, že Harmony OS obdrží nová i také již prodávaná zařízení. Na ty firma systém doručí prostřednictvím aktualizace. Mnoho uživatelů je nicméně stále trochu zmateno a pokládá si otázku, co jim přechod, tedy instalace aktualizace, přinese. Následující informace je nejspíše přesvědčí, že update, až ho jejich telefon/tablet dostane, okamžitě nainstalují. Jak to?

Google služby fungují

Jeden z vývojářů se na sociální službě Weibo právě pochlubil svými postřehy z používání nejnovější verze Harmony OS. Nejenže na svůj Mate 40 Pro+ může instalovat aplikace z Androidu bez omezení, ale v telefonu fungují i ​​Google služby (GMS) společně s obchodem Google Play. To je naprostá senzace.

Vše má nyní v rukách Huawei, který ve finální verzi svého operačního systému může obě možnosti zablokovat. Pokud by tak učinil, byla by to ohromná škoda. Možná mu ale nic jiného nezbude.

Zablokuje Huawei Google pod tíhou sankcí?

Připomeňme, že od května 2019 jsou všechny nové telefony Huawei nabízeny s osekanou verzí operačního systému Android. S ohledem na uvalené americké embargo totiž tato značka u svých nových přístrojů nesmí používat služby společnosti Google. Nefungují tak například obchod s aplikacemi Google Play či populární YouTube. Je přitom vysoce nepravděpodobné, že Huawei zákaz bude chtít obejít vydáním „odemknutého“ Harmony OS. Pokuty pro podnik by byly likvidační.

Harmony OS má být pro širokou veřejnost k dispozici už příští měsíc. Vše samozřejmě nyní závisí na tom, jak hladce půjde testování.

Total
12
Shares