Pomozte s dobrou věcí hackerům z Anonymous

Na české weby útočili hackeři ze skupiny Killnet. Jsou prodlouženou rukou Kremlu

  • Na české weby zaútočili včera ruští hackeři ze skupiny Killnet
  • Pod útokem byly např. České dráhy a problémy hlásilo i letiště v Pardubicích

Od začátku války čelí v průměru čtvrtina českých organizací každý týden nějakému DDoS útoku. Přibližně u 12 % takto postižených organizací byly zdrojem ruské IP adresy, nejedná se ale o nijak dramatický nárůst v porovnání s obdobím před válkou. Uklidňuje bezpečnostní agentura Check Point.


Nepřehlédněte: Na některé české weby zaútočili proruští hackeři, oznámil NÚKIB. Problémy hlásí i České dráhy


Zahltí servery tak, až spadnou

DDoS útoky jsou sice nepříjemné, ale většinou nepředstavují kritické bezpečnostní riziko. Každopádně je to další varování, protože mohou následovat mnohem sofistikovanější typy útoků. DDoS (Distributed Denial of Service) útoky jsou navíc určitá demonstrativní forma, která má upoutat pozornost a zastrašit. Ty zákeřnější útoky se naopak snaží zůstat neodhalené a řada společností nemusí ani tušit, že nějakému útoku čelí. „Speciálně organizace napojené na kritickou infrastrukturu by nyní měly být ještě opatrnější a obezřetnější,“ doporučuje Check Point.

„Česká republika čelí v posledních měsících velmi nadprůměrnému počtu kyberútoků. Výrazný skok jsme zaznamenali právě v souvislosti s válkou a zatímco jedna evropská organizace čelí nyní průměrně 1100 kyberútokům týdně, počet útoků na jednu českou organizaci je za stejné období, tedy jeden týden, v průměru 1800 útoků. Česko je v tomto ohledu dlouhodobě nad evropským průměrem, ale s válkou se rozdíl ještě prohloubil,“ uvedl Tomáš Růžička, Security Engineer Team Leader Czech Republic z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies. „Z našich dat nicméně vyplývá, že riziko kyberútoků je nyní velmi vysoké a společnosti musí používat preventivní technologie, které eliminují hrozby, ještě než mohou způsobit nějaké škody,“ dodal.

Katalog titulků OpenSubtitles.org vykradli hackeři
Zdroj: Nahel Abdul Hadi / Unsplash

Ruští hackeři z Killnet útočí

Check Point už na aktivity uskupení Killnet, které stojí za nejnovějšími útoky na Česko, upozorňoval. Hackerská skupina nedávno spustila službu KillNet Botnet DDoS a chlubí se mnoha DDoS útoky proti nepřátelům Ruska. V souvislosti s aktivitami Killnetu jsme viděli i několik podvrhů, například fake video o útoku na neexistující stránky Anonymous, což měla být odveta za útok na ruské webové stránky. Ke zprávám o kyberútocích je tedy potřeba přistupovat velmi obezřetně, protože některé skupiny zneužívají situace pro budování své pověsti a často za své úspěchy vydávají i podvrhy.

Zdroj náhledové fotografie: Max Bender / Unsplash

Total
0
Shares