Muž, telefon

Na české telefony s Androidem útočí nebezpečný virus. Lidé si ho stahují sami, aby ušetřili, varují experti

  • Andreed nadále terorizuje české uživatele
  • V napadeném telefonu ho není snadné odhalit

Virovým statistikám v rámci operačnímu Android kraluje aktuálně adware Andreed. Tuzemští uživatelé by se měli mít na pozoru i před dalšími škodlivými kódy, na předních příčkách statistik antivirové společnosti ESET se umístily například také trojské koně Hiddad a Triada.


Nepřehlédněte: Američané představili elektromobil budoucnosti. Bez nabíjení může jezdit celý měsíc


Lidé s Androidem stahují falešné verze her

V lednu na platformě Android v Česku převládala rizika v podobě adwaru a trojských koní, které mohou do zařízení stahovat další škodlivý obsah. Nejčastěji detekovanou hrozbou byl pak opět adware Andreed. Ačkoli se jedná o škodlivý kód, který zobrazuje především nevyžádanou agresivní reklamu, kliknutím na inzerovaný obsah se uživatel může dostat na daleko nebezpečnější webové stránky obsahující malware nebo podvodná sdělení.

„Adware Andreed se v lednu objevoval nejvíce ve falešné verzi populární hry My City: Star Horse Stable. Uživatelé na něj narazí nejčastěji v neoficiálním obchodě třetí strany. Doporučoval bych jim tak stahovat hry i aplikace pouze z Google Play a pokud mají děti, rozhodně je také poučit o nástrahách a rizicích stahování mimo oficiální obchody. Právě populární hry zdarma nebo za jiných výhodných podmínek mohou být velkým lákadlem i pro nejmenší uživatele,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Specialisté detekovali v minulých týdnech v Česku také malware Anatsa, který se ale v nejnovější statistice znovu neobjevil. V lednu doplnily adware Andreed trojské koně rodin Hiddad či Triada, které útočníci také šíří především mimo oficiální distribuční místa a obchody. Ukrývají je v různých volnočasových aplikacích, které velmi často mění – reagují tak nejen na bezpečnostní opatření, ale také na uživatele a trendy, které pozorně sledují.

Trojan Hiddad se v lednu opět objevil ve škodlivé verzi aplikace Life Palmistry – Palm&Gender, která nabízí uživatelům čtení z dlaně. Stejnou aplikaci využívali útočníci přitom již v listopadu, a tato strategie je tak evidentně stále úspěšná.

I v případě trojského koně Triada útočníci v několik případech vsadili na to, co uživatele baví – škodlivý kód ukrývali ve falešné fitness aplikaci. Ačkoli Triada šíří především nevyžádanou reklamu a spam, může být rizikem i pro platby v aplikacích, dodává Jirkal.

Překvapený muž, telefon
Zdroj: Freepik / Freepik

Jak poznat, že je telefon infikovaný virem?

Poznat, zda byl váš telefon infikován virem, nebývá jednoduché, ale některá varovná znamení přece jen existují:

  • Aplikace se zničehonic chová nestabilně
  • Vyšší datové přenosy
  • Frekventované zobrazování reklam
  • Náhlé rapidní vybíjení baterie
  • Vysoké účty za telefon
  • Transakce na účtu bez vašeho vědomí
  • Neznámé aplikace
  • Citelné přehřívání zařízení

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: ESET

Total
0
Shares