Starlink Elona Muska? Zvážíme to, napsal bývalý ruský prezident

Muskova SpaceX je v jednom kole: Vypustila na orbitu dalších 56 satelitů Starlink i družici pro Globalstar

  • Muskova firma vynesla na oběžnou dráhu další satelity
  • Vše šlo jako po másle, nosič v pořádku přistál na moři

Americká vesmírná společnost SpaceX vizionářského podnikatele a miliardáře Elona Muska vyslala na orbitu důležitý telekomunikační satelit pro společnost Globalstar a své další družice Starlink. Upozornil na to server The Space.


Nepřehlédněte: Předpověď vizionáře Elona Muska: Solární energie by v budoucnu mohla napájet celou civilizaci


Musk světu oznámil další úspěch

Družice Globalstar cestovala do vesmíru na palubě dvoustupňové rakety Falcon 9, která vzlétla z kosmodromu na floridském mysu Canaveral. Na dané americké výspě pak první raketový stupeň i zdárně přistál, konkrétně dosedl na přistávací plošinu JRTI.

Plošina Just Read the Instructions je upravený plovoucí ponton, který je vybavený motorovými pohony pro udržování polohy a velkou přistávací plošinou. Umožňuje přistávání prvních stupňů raket, které nemají dostatek paliva k návratu na pevninu.

Rychlý internet pro celý svět

Jednalo se o třetí misi SpaceX za pouhých 36 hodin. Společnost nejprve vypustila 56 svých internetových satelitů Starlink z Kennedyho vesmírného střediska NASA na Floridě a v sobotu také vynesla radarový satelit pro německou armádu ze základny Vandenberg Space Force Base v Kalifornii. Ke dvěma startům pak ještě nakonec přidala třetí, když raketa Falcon 9 vynesla na orbitu satelit telekomunikační firmy Globalstar.

Internet funguje i na Ukrajině

O společnosti SpaceX slýcháme hlavně v souvislosti se satelity Starlink, kterých je na orbitě už více než dva tisíce. Cílem Muskova projektu je pokrýt celý svět vysokorychlostním satelitním internetem. Americký miliardář chce postupně na oběžnou dráhu dopravit neuvěřitelných 42 tisíc družic. Šéf SpaceX počítá s tím, že v budoucnu by přes jeho síť mohlo „protékat“ až deset procent internetové komunikace.

Zdroj náhledové fotografie: ANIRUDH / Unsplash

Total
0
Shares