Musk o internetu pro všechny: Starlink naostro až v listopadu

  • Starlink je vnímán jako internet budoucnosti
  • Otcem projektu je Elon Musk a společnost SpaceX
  • Ostrý globální start proběhne nejspíš až v listopadu

Dítětem vizionáře Elona Muska a jeho aerokosmické společnosti SpaceX je megakonstelace Starlink. Ta je poskládaná z 12 tisíc družic, slibuje závratnou přenosovou rychlost, velmi nízkou latenci a připojení kdekoliv na světě, což ocení zvláště lidé, pro které je internet v některých lokalitách stále nedostupný.

Musk slibuje, že garantuje slušnou přenosovou rychlost (50 – 150 Mb/s při latenci 16 – 19 ms, v budoucnu dokonce až 10 Gb/s) a přístup prakticky odkudkoliv. To zní dobře, takže v čem je háček? Odpovím bez vytáček: cena. Stávající ceník je nastaven následovně: terminál vychází na 500 dolarů (cca 10 800 Kč), měsíční paušál na 99 dolarů (zhruba 2 200 korun).


Čtěte také: Češi, pozor na podvodné stránky internetového bankovnictví!


Starlink
Starlink | foto: Business Insider
To opravdu není pakatel, ale na druhou stranu jistota globálně dostupného širokopásmového internetu není k zahození. A tím se dostáváme k dalšímu bodu. Elon Musk se nově nechal slyšet, že beta test skončí v říjnu, poté by měl následovat ostrý start.
K výtkám ohledně příliš vysokých pořizovacích nákladů řekl, že momentálně z prodeje terminálů nemá ani dolar a aktuálně jsou pro něj dost prodělečné. To by se však mělo změnit s druhou a levnější generací, která by se mohla objevit ještě letos.
Total
6
Shares