telefon, telemarketing

Mohou mimozemšťané zachytit signál z našich telefonů? Nevylučujeme to, říkají vědci

  • Jsme ve vesmíru sami a pokud ne, proč se ještě neukázali?
  • Možná zatím jen zkoumají náš mobilní signál

Mobilní telefony jsou každodenní součástí našich životů, takže ani nepřemýšlíme o tom, jak fungují. Prostě fungují, k našemu prospěchu a někdy i k naší nelibosti.


Nepřehlédněte: Už to začalo: IBM zmrazuje nábor zaměstnanců, tisíce lidí nahradí umělá inteligence


Mimozemšťané se (zatím) neozvali

Klíčem k mezilidské bezdrátové komunikaci je obrovské množství rádiových vysílacích věží, o kterých mnozí lidé nemají ani ponětí, ale věřte, že jsou všude kolem nás. Tyto mobilní věže pokrývají velké procento zemského povrchu, zejména v hustě osídlených oblastech, a neustále vysílají mikrovlnné signály.

Otázkou, zda by tyto signály mohla zachytit mimozemská civilizace, se zabývali vědci v nové studii publikované v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Ve 20. století tvořily většinu rádiového vysílání signály komerčních rozhlasových a televizních stanic. Přestože vojenské radarové vysílání je stále nejsilnějším zdrojem rádiových signálů unikajících ze Země, stanice BTS se v průběhu let staly druhým nejvýznamnějším faktorem způsobujícím vysílání rádiových signálů do vesmíru.

Každá mobilní věž vysílá rádiový signál o výkonu 100 až 200 W. Vzhledem k počtu věží a množství rádiových úniků to představuje mnoho GW vysílaných do vesmíru. Za předpokladu, že někde v naší blízkosti existuje vyspělá mimozemská civilizace, jejíž radiové detektory jsou alespoň na úrovni teleskopu Event Horizon Telescope, může tato civilizace detekovat signály v okruhu zhruba deseti světelných let od Země, píše server Science Alert.

FRB, signál
Zdroj: Chalmers University of Technology

Odhalí nás díky telefonům?

Hodně by pochopitelně záviselo na tom, jakou část vesmíru by mimozemšťané obývali. Mobilní věže vysílají většinu svého rádiového výkonu rovnoběžně s povrchem Země a většina z nich se nachází na severní polokouli, což znamená, že mnohem více signálů dosahuje ke vzdáleným hvězdám v severní části oblohy.

Další komplikací je, že všechny signály se překrývají, takže jiná civilizace by nebyla schopna jednotlivé zprávy rozlišit. Přesto by mimozemšťané pomocí těchto technosignatur mohli o naší planetě zjistit různé věci.

Vědci se ve studii zabývali trojicí hvězdných systémů. Modelovali dosah signálu z mobilních sítí k Alfa Centauri, která se sice nachází na jižní polokouli, je od nás ale vzdálena pouhé 4 světelné roky. Vědci se zaměřili i na Barnardovu hvězdu (vzdálená 6 světelných let) a HD 95735 (vzdálená 8 světelných let), které se nacházejí na severní polokouli. Všechny tři tyto systémy obsahují planety, i když u žádné z nich nebyl zjištěn potenciálně obyvatelný svět.

S přechodem lidstva na modernější mobilní technologie, jako je 5G a 6G, budou signály ještě silnější, což znamená, že signál od pozemšťanů doputuje k dalším hvězdám. Kdo ví, je možná jen otázkou času, než naše mobilní signály dosáhnou až k civilizaci, která nás přiletí pozdravit.

Zdroj náhledové fotografie: Hassan Ouajbir / Unsplash, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares