Malware

Mobily Čechů jsou v ohrožení! Útočí na ně bankovní virus, „bezbožný“ malware i různé vykutálené podvody

  • Češi, máte telefon s Androidem?
  • Zbystřete! Útočí na ně nový trojský kůň

Čeští majitelé chytrých mobilů se systémem Android aktuálně čelí falešným aplikacím, agresivní reklamě a bankovnímu malwaru. Finanční škody ale mohou uživatelům způsobit také různé podvody neboli scamy.


Nepřehlédněte: Seznamte se s Prvokem: První plovoucí dům na světě z 3D tiskárny postavili Češi


Mobily se systémem Android nejsou v bezpečí

Smartphony s operačním systémem Android jsou v České republice nadále vystaveny velkému náporu internetových podvodníků. Podle bezpečnostní společnosti ESET v srpnu čelili především adwaru Andreed. Ten se v průběhu celého léta objevoval zhruba ve třetině všech případů. Mezi nejčastěji zachycenými škodlivými kódy byly v srpnu detekovány také trojský kůň Triada nebo Fake.App.RK, který se v českém prostředí objevil nově a šířil se například prostřednictvím falešné aplikace pro ovládání chytrého telefonu nebo falešné aplikace obchodu s plavkovým zbožím.

Bezpečnostní experti opakovaně upozorňují na rizika spojená se stahováním aplikací z neoficiálních obchodů či z různých fór. Motivací pro uživatele bývají především trendy hry, modifikace her s různými cheaty neboli herními výhodami pro uživatele či prémiové placené programy. Takové aplikace jsou v těchto případech nabízené zdarma či v balících s dalším softwarem.

V necelých pěti procentech případů se v srpnu dále objevoval trojský kůň Triada a nový škodlivý kód Fake.App.RK. „Fake.App.RK je nový škodlivý kód, který se v srpnu objevil v Česku teprve druhý měsíc po sobě, tentokrát dokonce mezi třemi nejčastěji detekovanými hrozbami pro platformu Android. Vydával se za aplikace na ovládání telefonu a v několika případech i za falešnou aplikaci pro nákup plavek. Zde jednoznačně vidíme, jak se útočníci rozhodli v srpnu využít stále probíhající prázdninovou sezónu,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Telefony s Androidem ohrožuje nebezpečný trojský kůň
Zdroj: ESET

Experti radí, jak podvodníkům nenaletět

Pokud uživatel stáhl některou z uvedených aplikací, prakticky okamžitě zjistil, že je nefunkční a zobrazuje pouze agresivní reklamu. Ačkoli aplikace nevypadají podle bezpečnostních specialistů na první pohled nebezpečně, vždy existuje riziko, že v sobě ukrývají nebezpečnější škodlivý kód.

Platforma Android je v Česku dlouhodobě vystavena také riziku v podobě bankovního malwaru. Finanční škody ale mohou uživatelům způsobit také různé podvody neboli scamy. Útočníci v rámci těchto podvodů inzerují prostřednictvím online reklamy až podezřele senzační investiční příležitosti, potravinové doplňky nebo mohou uživatele rovnou přihlásit k prémiovým placeným službám.

Často k tomu také využívají jména celebrit a známých společností. Experti proto radí, aby uživatelé přistupovali k inzerovaným nabídkám, které mají až příliš senzační znění, se zdravou skepsí a obezřetností.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: ESET

Total
0
Shares