XPeng X2

Mix formule 1 a Hvězdných válek. První světový závod létajících aut udělal ze sci-fi fantazie realitu

  • Proběhly první závody s elektrickými létajícími auty
  • Nabídly napínavou podívanou i potřebnou zastávku v boxech

Rychlost až 100 kilometrů v hodině a nebezpečné vzdušné souboje, to přinesly první legální závody létajících aut, které se před několika dny uskutečnily v Austrálii.


Nepřehlédněte: Létající auto vyvine rychlost až 225 km/h a vejde se do garáže. Stačí vám pouze běžný řidičák a pár hodin školení


Jako ze Star Wars

Závody se konaly v malebném prostředí vysychajícího solného jezera Bumbunga nedaleko australského města Adelaide. Ptáte se, proč poušť? Závodům dopřává sci-fi atmosféru, ale je vhodná též z bezpečnostních důvodů. Je to snadno kontrolovatelné prostředí a spadnout do písku i méně bolí.

Prvního ročníku závodu EXA se zúčastnili pouze dva piloti, kteří získali plnou licenci, aby se se svými 4,1 metru dlouhými létajícími auty v odlehlém závodním prostředí pokusili dosáhnout extrémních limitů.

Závod probíhal na nebeské trati o délce jednoho kilometru s využitím rozšířené reality a měl všechny prvky motoristického klání, od technických a týmových kontrolních stanovišť až po rychlou zastávku v boxech zahrnující výměnu baterií.

Konal se první světový „závod“ létajících aut

Před samotným závodem piloti Fabio Tischler a Zephatali Walsh strávili nespočet hodin na simulátoru, kde se snažili zdokonalit ovládání létajícího vozu Alauda Mk3. A že se připravili, jak měli, dokazuje, že nejrychlejší kolo na kilometrové trati zabralo jenom 39,7 sekundy a maximální dosažená rychlost byla 102 kilometrů za hodinu.

Tříkolový závod nabídl vzrušující podívanou: Nechyběla nečekaná předjetí, vertikální manévrování nebo souboje „kolo na kolo“. Výhru nakonec slavil Walsh, který přejel virtuální čáru jako první. V budoucích závodech EXA se na startovním roštu objeví více pilotů, mezi nimiž by měl být i bývalý závodník F1 Bruno Senna.

Nízké nároky na infrastrukturu a využití digitálních nebeských drah znamenají, že závody létajících vozů mohou být pořádány v podstatě kdekoli a nemusí se omezovat pouze na konvenční závodní destinace.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem XPeng, zdroj: IE

Total
0
Shares