Kdy lidstvo obdrží první zprávu od mimozemšťanů?

Mimozemšťané nejspíš existují, ale hledáme jehlu v kupce sena. Zaměřte se na světla měst z „urbanizovaných planet“, radí vědci

  • Mimozemšťané, ano či ne?
  • Existují stovky případů setkání s UFO
  • Všechny ale vyznívají do ztracena

Jsme ve vesmíru sami? Tuto otázku si tisíce generací ve všech pozemských civilizacích kladou už po staletí. Odpovědi se lidstvu přitom zatím nedostalo. Nová studie naznačuje, že je to možná vina vědců.


Nepřehlédněte: Bývalý ředitel Googlu: Umělá inteligence zničí svět, pokud USA a Čína nezačnou jednat


Lidstvo mimozemšťany nevidí a neslyší

Jsme skutečně ve vesmíru sami? To je otázka, na kterou stále neumí nikdo kloudně odpovědět. Navzdory stovkám či tisícům nejrůznějších setkání, přísežným prohlášením a záhadným místům (např. Oblast 51 ve Spojených státech), spousta skeptiků stále poukazuje na to, že jde o padělky a zbožná přání jednotlivců. Že žádní mimozemšťané neexistují.

Podle nedávné studie, který byla zveřejněna v časopise Acta Astronautica, je na vině samo lidstvo, pokud jde o to, že jsme s žádnou z mimozemských civilizací dosud nenavázali kontakt. Nová zpráva naznačuje, že vědci hledající známky mimozemského života by se na exoplanetách měli zaměřit na městská světla.

Podle odborníků jsou technosignatury jevem, který lze detekovat „běžnými“ astronomickými prostředky. Doposud se hledání mimozemské inteligence (v rámci programu SETI) obecně zaměřovalo na rádiové signály, ale potenciálním technologickým vodítkem lidstvu může být také optické světlo s kratší vlnovou délkou.

Hledejte mimozemská města, radí vědci

Poselství dokumentu je takové, že vyhledávání technopodpisů lze zahrnout do vědeckého zdůvodnění většiny misí bez dodatečných nákladů. Studie také nabádá širší astronomickou komunitu, aby se vážně zamyslela nad možností detekce technopodpisů. „Nástroje k nalezení technosignatur již mohou být k dispozici, ale začít hledat bude vyžadovat úsilí celé komunity,“ uvádí zpráva. „Financování zůstává limitujícím faktorem v rozvoji vědy o technosignaturách.“

Komunikují pomocí světla

Nejedná se o první studii, která tvrdí, že by lidstvo mělo změnit způsob, jakým mimozemšťany hledá. Podle vědců z Edinburské univerzity se nás vesmírní bratři možná snaží kontaktovat, ale je jim to úplně k ničemu. Zprávy nám totiž nejspíše posílají v částicích světla, které na Zemi nikdy nedorazí, protože jsou tak jemné, že jsou zničeny, než se k nám dostanou.

Zdroj náhledové fotografie: Stephen Leonardi / Unsplash, zdroj: Space

Total
0
Shares