Robot, kyborg, umělá inteligence

Bývalý ředitel Googlu: Umělá inteligence zničí svět, pokud USA a Čína nezačnou jednat

  • Bývalý šéf Googlu má obavy z umělé inteligence
  • Velmoci si podle něj musí sednout k jednacímu stolu

Eric Schmidt, bývalý generální ředitel společnosti Google, si myslí, že umělá inteligence by mohla být stejně nebezpečná jako jaderné zbraně. Vyzval proto k jednání velmocí a uzavření smlouvy, která by zabránila tomu, aby jednou roboti převzali vládu nad světem.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence dokáže předvídat zločin týden dopředu s více než 90% přesností, tvrdí vědci


Umělá inteligence mocná jako jaderné zbraně?

Schmidt hovořil na fóru Aspen Security Panel o nebezpečích AI (umělé inteligence – pozn. red.), kde řekl, že byl ve svých začátcích v Googlu „naivní“, pokud jde o sílu informací. Poté v diskusi přirovnal umělou inteligenci k jaderným zbraním a povzdechl si, že svět bohužel „není připraven“ na jednání, která musí vést.

Aby se zabránilo nejhoršímu, musí si podle něj Spojené státy a Čína – země, které jsou ve vývoji umělé inteligence nejdál, sednout co nejrychleji k jednacímu stolu. Podle Schmidta by obě země mohly pomocí AI neúmyslně rozpoutat válečný konflikt. Ke zničení světa by pak prý bylo blízko.

Smlouva by ochránila život na Zemi

Schmidt, který byl generálním ředitelem společnosti Google v letech 2001 až 2011, dále poukázal na to, že v roce 1970 vznikla Smlouva o nešíření jaderných zbraní, která stanovila, že se státy, které vlastní jaderné zbraně, se zaváží k jadernému odzbrojení, zatímco státy, které nevlastní jaderné zbraně, se vzdají práva je vyrábět nebo je jinak získávat. Vyslovil přání, aby vznikla podobná smlouva týkající se umělé inteligence.

„Jsem velmi znepokojen americkým pohledem na Čínu jako zkorumpovanou a komunistickou a stejně tak mě děsí čínský pohled na Ameriku jako upadající velmoc. Stačí málo a může dojít k neštěstí,“ obává se Schmidt.

Zdroj náhledové fotografe: Possessed Photography / Unsplash, zdroj: DailyStar

Total
0
Shares