Asteroid

Mimořádné video ukazuje, jak asteroid velký jako žirafa prolétá kolem Země

  • Včera kolem Země proletěl osmimetrový asteroid
  • Podívejte se, jak se řítil vesmírem

Kolem naší planety v uplynulých hodinách proletěl asteroid o velikosti menšího nákladního auta. V jistou chvíli se pohyboval pouhých 3600 kilometrů nad zemským povrchem. Podle vědců se tak jednalo o jedno z nejtěsnějších přiblížení blízkozemního tělesa, jaké kdy bylo zaznamenáno.


Nepřehlédněte: Rusko ukázalo autonomního robota zabijáka, který má ničit západní tanky na Ukrajině


Asteroid 2023 BU

Údaje Centra pro studium objektů blízkých Zemi (CNEOS) ukázaly, že průlet 2023 BU, jak se asteroidu přezdívá, byl čtvrtým nejbližším z více než 35 000 minulých a budoucích přiblížení k Zemi v období 300 let od roku 1900 do roku 2200.

Když asteroid prolétal kolem naší planety, podařilo se astronomovi Gianlucovi Masimu pomocí dálkově ovládané sítě teleskopů The Virtual Telescope Project (VTP), který provozuje astronomická observatoř Bellatrix v italském Ceccanu, pořídit neuvěřitelné záběry.

Masi pořídil snímky pomocí robotické teleskopické jednotky Elena, která je schopna sledovat velmi rychlý pohyb planetek létajících kolem Země. Fotografie použité k vytvoření působivého časosběrného videa pochází z doby, kdy se 2023 BU nacházel asi 13 600 km nad povrchem naší planety.

Blíže než satelity

Abychom průlet 2023 BU uvedli do kontextu, jeho minimální vzdálenost přiblížení byla menší než 3 % průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Asteroid tak proletěl v těsné blízkosti dráhy geostacionárních družic, které obíhají kolem Země nad rovníkem.

I kdyby se někdy 2023 BU k Zemi vrátil, náš život by neohrozil. Při jeho velikosti by se pravděpodobně rozpadl v atmosféře, čímž by lidstvu nezpůsobil nic horšího, než působivé a trochu děsivé nebeské divadlo.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: Newsweek

Total
0
Shares