Asteroid

Mimořádné video ukazuje, jak asteroid velký jako mrakodrap prolétá kolem Země

  • O víkendu kolem Země proletěl obrovský asteroid
  • Podívejte se, jak se balvan řítil vesmírem

Kolem naší planety v sobotu proletěl asteroid o velikosti mrakodrapu. V jistou chvíli se pohyboval pouhých 165 000 kilometrů nad zemským povrchem a byl snadno pozorovatelný i bez profesionálních dalekohledů.


Nepřehlédněte: GPT-4 vykazuje záblesky inteligence na lidské úrovni, tvrdí američtí vědci


Asteroid 2023 DZ2

Když balvan prolétal kolem naší planety, podařilo se astronomům pomocí dálkově ovládaného teleskopu, který provozuje astronomická observatoř Sharjah v Abu Dhabi, pořídit neuvěřitelné záběry.

Snímky použité k vytvoření časosběrného snímku pocházejí z jednotlivých 30sekundových expozic. Když astronomové záběry pořídili, asteroid 2023 DZ2 se stále nacházel v bezpečné vzdálenosti od naší planety.

Ačkoli přesný původ 2023 DZ2 není znám, podle Encyclopedia of Physical Science and Technology většina blízkozemních asteroidů pochází z pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, kam byly vyhozeny ze svých typických drah interakcí s Jupiterem.

Nejblíže k Zemi se planetka přiblížila v sobotu kolem 21. hodiny, ukazují údaje z databáze Centra pro studium blízkozemních objektů (CNEOS). Zajímavé je, že asteroid byl objeven jen krátce před svým blízkým setkáním s naší planetou – astronomové vesmírný kámen poprvé spatřili 27. února letošního roku.

Škody by byly obrovské

Pokud by 2023 DZ2 narazil do Země, mohl by způsobit velké škody. Čeljabinský meteorit, který explodoval nad Ruskem v roce 2013, byl pravděpodobně dlouhý asi 18 metrů a poškodil 7 000 budov a zranil více než 1 400 lidí. Oproti tomu 2023 DZ2 by v případě dopadu zničil velké město, naznačují počítačové simulace.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: Newsweek, Live Science

Total
0
Shares