Robot, kyborg, umělá inteligence

GPT-4 vykazuje záblesky inteligence na lidské úrovni, tvrdí američtí vědci

  • Veřejnost i odborníci žasnou nad schopnostmi konverzační umělé inteligence GPT-4
  • Umí být osobním učitelem, programátorem nebo kuchařem

Tým výzkumníků společnosti Microsoft zveřejnil studii, v níž tvrdí, že chatbot GPT-4 vykazuje záblesky inteligence na lidské úrovni a blíží se obecné umělé inteligenci (AGI).


Nepřehlédněte: Revoluční GPT-4: Umělá inteligence zařadila čtvrtý převodový stupeň. Může se vymknout kontrole?


GPT-4 se blíží lidskému vědomí

Vědci zdůrazňují skutečnost, že jejich studie vychází z rané verze GPT-4, kterou testovali v době, kdy byla ještě v aktivním vývoji, a nikoli z finální verze. Přesto se jedná o závažné tvrzení. Nová generace GPT-4 je dosud nejvýkonnější iterací velkého jazykového modelu (Large Language Model, LLM) vytvořeného společností OpenAI a na teoretickém seznamu potenciálních kandidátů na AGI je GPT-4 na prvním místě, ne-li přímo na vrcholu, píše server Futurism.

Ale jedna věc je navrhnout jazykový model tak, aby dobře zvládl konkrétní test nebo úkol a druhá věc je vytvořit systém, který dokáže plnit množství úkolů a plnit je opravdu dobře bez jakéhokoli specifického tréninku. A právě v tomto druhém případě prý GPT-4 skutečně září.

„Prokázali jsme, že kromě zvládnutí jazyka dokáže GPT-4 řešit nové a obtížné úlohy, které zahrnují matematiku, kódování, medicínu, právo, psychologii a další, aniž by potřeboval zvláštní pokyny,“ uvádí se v článku.

„Ve všech těchto úlohách se navíc výkon GPT-4 nápadně blíží výkonu na lidské úrovni a často výrazně překonává předchozí modely. Vzhledem k rozsahu a hloubce schopností GPT-4 se domníváme, že by mohl být oprávněně považován za ranou (stále neúplnou) verzi systému umělé obecné inteligence (AGI),“ píšou vědci.

GPT-4
Zdroj: D koi / Unsplash

AI zvládne advokátní zkoušku

GPT-4 není bezchybný, stále má např. problémy s matematikou. Bez ohledu na své nedostatky však tento model oplývá výjimečnými schopnostmi. GPT-4 je například vynikající řešitel testů, když bez jakéhokoli speciálního výcviku složil obtížné zkoušky, jako např. advokátní zkoušku a dokonce i teoretický test certifikovaného sommeliera.

Pro srovnání, GPT-3.5, který byl vydán koncem loňského roku, získal u advokátních zkoušek jen 10 % bodů. Výzkumníci v článku přiznávají, že ačkoli je GPT-4 v mnoha úlohách na úrovni člověka nebo nad ní, jeho celkové vzorce inteligence se rozhodně nepodobají lidským. Ačkoli tedy v mnoha věcech vyniká, stále nepřemýšlí jako člověk.

Výzkumníci zdůrazňují, že AGI nemá pevnou a dohodnutou definici. „Naše tvrzení, že GPT-4 představuje pokrok směrem k AGI, neznamená, že je dokonalý v tom, co dělá, nebo že se blíží tomu, aby dokázal dělat to, co dokáže člověk (což je jedna z běžných definic AGI), nebo že má vnitřní motivaci a cíle (další klíčový aspekt v některých definicích AGI),“ zakončují vědci. 

Zdroj náhledové fotografe: Possessed Photography / Unsplash, zdroj: Futurism

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. AI si nikdy neuvědomí svou vlastní existenci. Sice o ní bude zasvěceníě hovořit, ale nebude si vědomo samo sebe, protože není živé.

Comments are closed.