WhatsApp

Miliony lidí používají falešnou aplikaci WhatsApp. V ohrožení jsou i Češi, nestáhli jste si ji také?

  • Falešné aplikace WhatsApp si stáhly miliony lidí
  • Kradly citlivé údaje a servírovala otravné reklamy

WhatsApp je nejpopulárnější chatovací aplikací na světě. Podle tvůrců ji měsíčně používají miliardy lidí, jen v Česku jich je přes 500 tisíc. Miliony dalších uživatelů pak podle nové zprávy používají neoficiální falešné aplikace WhatsApp.


Nepřehlédněte: WhatsApp vás nově ochrání před toxickými lidmi. Zabrání jim v tom, aby si zaznamenali vaše „nejtajnější přání“


Falešné aplikace WhatsApp

V uplynulých měsících se v oficiálním obchodu Google Play a některých alternativních tržištích (například APK Pure, APKSFree, iDescargar či Malavida) pro Android objevily falešné aplikace WhatsApp. Mnoho uživatelů si je stáhlo v domnění, že jde o oficiálního klienta. Podvodníci navíc ve více případech „fikaně“ využili stejné obrázky (včetně loga), které najdeme i u legitimní verze.

„Podvodné aplikace WhatsApp slibovaly nové funkce, ale ve skutečnosti byly naprogramovány tak, aby kradly osobní informace uložené v telefonech lidí. O tom, co bylo zjištěno, jsme informovali společnost Google a spolupracovali jsme s ní v boji proti škodlivým aplikacím,“ řekl generální ředitel služby Will Cathcart s tím, že v průběhu července došlo k aktualizaci funkce Google Play Protect, která před stažením aplikací z obchodu Google Play provádí kontrolu zabezpečení: vyhledává v telefonech potenciálně škodlivé aplikace, které obsahují malware.

WhatsApp
Zdroj: Mika Baumeister / Unsplash

Buďte obezřetní

Po instalaci falešné aplikace použily přibalený malware ke shromažďování citlivých informací a k únosu uživatelských WhatsApp účtů za účelem zasílání spamových zpráv, které uživatele nabádají k hazardu. Jednáním podvodníků jsou postiženy miliony lidí, uvádí ve zprávě server Bleeping Computer a dodává, že jen aplikaci AppUpdater for WhatsPlus si stáhlo přes milion uživatelů, alespoň tedy podle statistik Googlu, které zobrazuje přímo v obchodě.

​Will Cathcart varuje, aby uživatelé nestahovali upravené verze WhatsApp, a jako příklad uvedl aplikace HeyMods a HeyWhatsApp. Zároveň prozradil, že společnost Meta, která sociální službu WhatsApp vlastní, momentálně podniká veškeré právní kroky proti vývojářům (podvodníkům), kteří aplikace s malwarem nabízeli. Pokud už se tak nestalo, dotyčným brzy na dveře zaklepou právníci.

Zdroj náhledové fotografie: antonbe / Pixabay, zdroj: Bleeping Computer

Total
0
Shares