Konvice, voda

Mikroplasty jsou dnes všude, dokonce i v pitné vodě. Jak se jich snadno zbavit?

  • Drobné mikroplasty zamořují svět
  • Najdeme je v lahvích s balenou vodou i vodě z vodovodu
  • Vědci říkají, že se jich lze naštěstí snadno zbavit

Drobné úlomky mikroplastů se dostávají do lidských těl v obrovském množství, a to zejména prostřednictvím potravin a nápojů. Vědci nyní našli jednoduchý a účinný způsob, jak je z vody odstranit.


Nepřehlédněte: Takhle vám ukradnou profil na Facebooku. Nenechte se nachytat novým podvodem


Mikroplasty se dostaly prakticky všude na Zemi

Tým čínských expertů z Guangzhou Medical University a Jinan University provedl testy jak na měkké, tak na tvrdé vodě z kohoutku, která je bohatší na minerály, přičemž před převařením přidal do vody ještě více nanoplastů a mikroplastů (zkráceně NMP), aby se je následně pokusil odfiltrovat.

V některých případech bylo převařením a filtrací údajně odstraněno až 90 % NMP, i když účinnost filtrace se lišila v závislosti na typu vody. Velkou výhodou je samozřejmě to, že většina lidí může tento postup provést s použitím toho, co již mají v kuchyni – rychlovarné konvice. „Tento jednoduchý postup vody může dekontaminovat mikroplasty z kohoutkové vody v domácnostech a má potenciál zmírnit příjem NMP lidmi,“ píší vědci v publikované studii.

Vyšší koncentrace mikroplastů a nanoplastů byla nejlépe odfiltrována ze vzorků tvrdé vody z vodního řádu, která při zahřívání přirozeně vytváří nánosy vodního kamene (neboli uhličitanu vápenatého). Vodní kámen, který je běžně k vidění uvnitř kuchyňských konvic, se tvoří, protože změny teploty vytlačují uhličitan vápenatý z vody. Jeho vedlejším efektem je, že účinně zachycuje NMP.

Rychlovarná konvice
Zdroj: Freepik / Freepik

Vodu stačí převařit v konvici

I v měkké vodě, kde je rozpuštěno mnohem méně uhličitanu vápenatého, byla z vody zachycena zhruba čtvrtina NMP. Kousky plastu s vápenatými usazeninami pak byly odstraněny pomocí jednoduchého filtru, jako je třeba nerezové sítko používané k cezení čaje. „Pití převařené vody je zřejmě životaschopnou dlouhodobou strategií pro snížení vystavení se mikroplastům,“ vysvětlují vědci v článku. 

Experti z celého světa stále zkoumají vliv mikroplastů na lidské zdraví a negativní účinky ještě menších částic, tzv. nanoplastů. Jedna nedávná studie, kterou zpřístupnil server Springer Link, označila mikroplasty i nanoplasty za „nové kontaminanty“ a vyzvala k dalšímu výzkumu jejich vlastností. Některými vědci jsou NMP spojovány se změnami střevního mikrobiomu a odolností organismu vůči antibiotikům.

Zdroj náhledové fotografie: Rawpixel / Freepik, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares