Hvězdný proud

Mezigalaktická řeka hvězd desetkrát delší než Mléčná dráha je první svého druhu, hlásí nadšení vědci

  • Vědci objevili ohromující řeku hvězd proudící vesmírem
  • Je dlouhá 1,7 milionu světelných let, říkají nadšeně

Při pátrání po temné hmotě astronomové náhodou objevili první známý hvězdný proud táhnoucí se mezi galaxiemi. Tato hvězdná stopa je zároveň nejdelší, jaká kdy byla pozorována.


Nepřehlédněte: „Celá města budou pod vodou.“ Cestovatel časem ukázal fotky, se kterými se prý vrátil z roku 5000


Našli řeku hvězd proudící vesmírem

Astronomové objevili první známou mezigalaktickou hvězdnou stopu, píše odborný server Live Science. Gigantický „hvězdný proud“, který je asi desetkrát delší než Mléčná dráha, naznačuje, že v hlubokém vesmíru by se mohlo skrývat více takových struktur.

Hvězdné proudy jsou podlouhlé nitky gravitačně propletených hvězd, které byly pravděpodobně odtrženy od svých mateřských galaxií nebo mlhovin gravitačním působením jiných blízkých galaxií. Vědci zmapovali desítky těchto proudů uvnitř galaxií, a to včetně Mléčné dráhy. Dosud však žádný z nich nebyl objeven v mezigalaktickém prostoru, tedy v prostoru mezi galaxiemi.

Ve studii, která byla publikována serverem Astronomy & Astrophysics, vědci poprvé v historii identifikovali a zmapovali mezigalaktický hvězdný proud, který se táhne kupou Coma, tedy skupinou více než 1 000 malých galaxií vzdálených přibližně 321 milionů světelných let od Země. Výzkumníci tuto gigantickou hvězdnou strukturu pojmenovali Giant Coma Stream – proto, že se zároveň jedná o největší hvězdný proud, jaký byl kdy nalezen.

Hvězdný proud
Zdroj: University of Groningen

Vědce zajímá temná hmota

„Tento obří proud nám zkřížil cestu náhodou,“ říká astrofyzik Javier Román z univerzity v nizozemském Groningenu. Tým vědců původně studoval halo rozptýlených hvězd v okolí kupy galaxií Coma ve snaze změřit temnou hmotu, která ji obklopuje, když narazil na hvězdnou stopu.

Podle serveru Live Science byli vědci překvapeni, když zjistili, že hvězdný proud se skrývá uvnitř kupy galaxií. „Jedná se o poměrně křehkou strukturu uprostřed nepřátelského prostředí vzájemně se přitahujících a odpuzujících galaxií,“ říká spoluautor studie Reynier Peletier. „Normálně bychom očekávali, že něco takového bude roztrháno masivnějšími galaxiemi,“ dodal.

Vědci netuší, jak se hvězdný proud udržel a rozrostl do takových rozměrů, ale jedním z vysvětlení by mohl být nepolapitelný materiál, který původně hledali – temná hmota. Tato záhadná entita sice tvoří většinu hmoty ve vesmíru, ale je fakticky neviditelná a lze ji detekovat pouze prostřednictvím gravitačních interakcí s viditelnou hmotou.

Podle výzkumníků je možné, že temná hmota skrývající se ve skupině galaxií pomohla roztáhnout hvězdný proud do jeho současného tvaru. Na základě podrobných měření vědci spočítali, že je dlouhý 1,7 milionu světelných let.

Zdroj náhledové fotografie: University of Groningen, zdroj: Live Science

Total
0
Shares