Sagittarius A*

Mezi hvězdami u černé díry Mléčné dráhy může číhat „extragalaktický“ vetřelec, říkají vědci. Odkud se vzal?

  • Černá díra Sgr A* je obklopena množstvím hvězd
  • Vědci zjistili, že jedna vznikla v jiném koutu vesmíru

Astronomové možná objevili mimogalaktického narušitele mezi hvězdami, které obíhají kolem supermasivní černé díry v srdci naší Mléčné dráhy Sagittarius A*.


Nepřehlédněte: „Celá města budou pod vodou.“ Cestovatel časem ukázal fotky, se kterými se prý vrátil z roku 5000


U černé díry Mléčné dráhy našli zvláštní hvězdu

Sgr A* je obklopena kavalkádou hvězd, jejichž rychlé oběhy pomohly astronomům určit, že má hmotnost přibližně 4,5 milionu hmotností Slunce. Existence těchto hvězd je však poněkud záhadou. A to proto, že intenzivní gravitace Sgr A* by měla ze srdce Mléčné dráhy učinit prostředí, které je příliš bouřlivé na to, aby v něm hvězdy mohly vznikat.

To vede vědce k domněnce, že hvězdy v okolí Sgr A* mohly do této oblasti migrovat poté, co se zrodily někde jinde ve vesmíru. Nové poznatky mezinárodního týmu vědců pod vedením výzkumníka Shogo Nishiyamy z Miyagi University of Education odhalily, že některé z těchto hvězd mohou mít za sebou mnohem delší historii, než se dříve předpokládalo. Konkrétně vědci zjistili, že hvězda s označením S0-6 může být stará více než 10 miliard let a mohla vzniknout 50 000 světelných let od své současné polohy.

Aby odhalili skutečný původ S0-6, Nishiyama a jeho kolegové studovali hvězdu po dobu osmi let pomocí Subaru Telescope: opticko-infračerveného dalekohledu umístěného poblíž vrcholu Maunakea na ostrově Havaj, který provozuje Japonská národní astronomická observatoř (NAOJ).

A přišli na to, že hvězda, kterou pozorují ve vzdálenosti 0,3 úhlové vteřiny od Sgr A*, má chemické složení podobné hvězdám, které se nacházejí v malých satelitních galaxiích Mléčné dráhy, jako je Malé Magellanovo mračno a trpasličí galaxie ve Střelci.

Sagittarius A*
Zdroj: NASA

S0-6 mohla vzniknout v jiné části vesmíru

Výzkumníci se proto domnívají, že S0-6 se zrodila v malé satelitní galaxii Mléčné dráhy, kterou naše galaxie někdy v průběhu posledních 10 miliard let kanibalizovala. Hvězda tedy putovala desítky tisíc světelných let a nakonec se spirálovitě stočila kolem černé díry Sgr A*, místo aby se vydala přímou cestou do centra Mléčné dráhy.

Pokud je to všechno pravda, je S0-6 první extragalaktickou hvězdou objevenou v blízkosti Sgr A*. „Vznikla S0-6 skutečně mimo galaxii Mléčná dráha? Má nějaké společníky, nebo cestovala sama?“ ptá se Nišiyama a dodává, že k tomu, aby tuto teorii bylo možné potvrdit, jsou zapotřebí další pozorování.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space, Proceedings of the Japan Academy, Series B.

Total
0
Shares