Měsíc

Měsíc se od Země každý rok vzdaluje o necelé 4 centimetry, říká NASA. Máme se bát budoucnosti?

  • Měsíc se od Země neustále vzdaluje
  • Jednou možná odejde navždy

Podle nového vědeckého výzkumu, který uveřejnil časopis Proceedings of the National Academy of Sciences, se dny na naší planetě prodlužují, protože Měsíc se od nás pomalu vzdaluje.


Nepřehlédněte: Objevili jsme planetu podobnou Zemi, hlásí NASA. Podmínky pro život jsou téměř perfektní


Země a Měsíc se vzdalují

Měsíc je starý asi 4,5 miliardy let a od Země je v průměru vzdálen asi 384 403 kilometrů. V důsledku slapových sil mezi naší planetou a Měsícem se však tento přirozený satelit pomalu vzdaluje od Země rychlostí asi 38,2 milimetru za rok, což způsobuje, že se naše planeta otáčí kolem své osy pomaleji.

Přišlo se na to díky americkým astronautům, kteří během jedné z misí programu Apollo na měsíčním povrchu zanechali jednu speciální věc, koutové odražeče. Jedná se o desky, které odrážejí světlo a vědci je využívají k přesnému měření času.

V rámci měření NASA vyšle k Měsíci paprsek světla a čeká, za jak dlouho se odrazí zpátky. Když se odezva prodlužuje, vědí, že se Měsíc vzdálil a o kolik. Vědci využívají toho, že známe velice přesně rychlost světla, takže snadno spočítají aktuální vzdálenost mezi oběma kosmickými objekty.

Měsíc, NASA
Zdroj: Nicolas Thomas / Unsplash

Každý rok vzdaluje o necelé 4 centimetry

Pomocí statistické metody zvané astrochronologie astronomové nahlížejí do hluboké geologické minulosti Země a rekonstruují její historii. Tato práce odhalila, že před 1,4 miliardami let byl Měsíc k Zemi mnohem blíže, což způsobovalo rychlejší rotaci naší planety.

„V důsledku toho trval den na Zemi pouhých 18 hodin a 41 minut,“ uvádí se v prohlášení Wisconsinské univerzity v Madisonu. Tento údaj znamená, že průměrná délka dne na Zemi se od prekambria (nejranější období ve vývoji Země – pozn. red.) prodloužila přibližně o 74 tisícin sekundy za rok. Očekává se, že tento trend bude pokračovat ještě miliony, ne-li miliardy let.

Co se však Měsíce týče, ten se od Země nevzdálí navždy. Někdy ve vzdálené budoucnosti, zhruba za 50 miliard let, dosáhne stabilní vzdálenosti (dojde k takzvanému slapovému uzamčení), kdy bude viditelný pouze z jedné poloviny Země a nikdy z druhé. Taková je alespoň prognóza vědců.

Zdroj: WikiImages / Pixabay, zdroj: The Sun, Interesting Engineering, The Space, University of Wisconsin –Madison

Total
0
Shares