Mars zasáhla zima a písečná bouře, čínské vozítko hibernuje podobně jako medvěd

  • Čínský rover na Marsu se odmlčel
  • V nízkých teplotách nabírá síly

Čínský rover, který na Marsu hledá známky života, se uvedl do zimního spánku. Vědci doufají, že v režimu hibernace přečká nejchladnější měsíce bez úhony, aby se znovu mohl pustit do průzkumu, píše server Space.


Nepřehlédněte: K Zemi se blíží možná nebezpečný asteroid, varuje NASA. Je velký jako čtyři mrakodrapy


Rover Ču-žung vstoupil do režimu hibernace 18. května, protože teploty na rudé planetě klesly k hodnotě minus 20 stupňů Celsia během dne a minus 100 stupňů Celsia během noci, stojí v prohlášení čínského programu CLEP (China Lunar Exploration Program).

Čínské vozítko Ču-žung nabírá síly

Čínská orbitální sonda Tianwen 1, která loni v květnu dopravila Ču-žung na Mars, v posledních dnech svými vědeckými přístroji také detekovala zvýšenou aktivitu písečných a prachových bouří nad přistávací plochou roveru v oblasti Utopia Planitia.

Robotické vozítko váží zhruba 240 kilogramů. Má šest kol a čtyři sluneční kolektory. Po povrchu Marsu se pohybuje rychlostí až 200 metrů za hodinu a doposud urazilo vzdálenost necelé dva kilometry.

Protože se mu v současné době dostává menšího přídělu energie ze slunce, tým čínských vědců na dálku upravil úhel jeho kolektorů pro maximální vystavení slunečnému svitu. Přežít drsné podmínky a načerpat energii robotovi pomáhá také speciální protiprachová úprava na solárních panelech.

Rover Ču-žung
Foto: Se souhlasem CNSA

Na Marsu zuří prachové bouře

Čínský rover přitom není ve svízelné situaci sám: přistávací modul InSight společnosti NASA, který dorazil na rudou planetu v listopadu 2018, se také potýká s problémy s výrobou dostatečného množství solární energie, aby mohl pokračovat v provozu.

Naproti tomu vozítka NASA Curiosity a Perseverance mohou pokračovat ve svých cestách po povrchu Marsu bez ohledu na roční období, protože jsou poháněny radioizotopovými termoelektrickými generátory.

Očekává se, že čínský rover Ču-žung znovu obnoví svou činnost v prosinci, s nástupem jara na severní polokouli a odezněním prachových bouří.

Zdroj náhledové fotografie: Noupload / Pixabay

Total
0
Shares