FRB, signál

Malá vědecká družice NASA je na orbitě. Bude zkoumat záhadné signály z kosmu

  • Satelit americké agentury NASA BurstCube má velikost krabice od bot
  • Zkoumat bude záření, které vzniká při uvolnění obřího množství energie

Nosná raketa Falcon 9 společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska dopravila na oběžnou dráhu Země vědeckou družici amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Úkolem satelitu s názvem BurstCube bude studovat nejsilnější kosmické exploze.


Nepřehlédněte: Jedna z nejstarších hvězd ve vesmíru je náš soused, tvrdí vědci. Objevili ji poblíž Mléčné dráhy


BurstCube od NASA je na orbitě

Satelit o velikosti krabice od bot má před sebou důležitý úkol. Vědci ho budou využívat k identifikaci, přesnému určení a analýze tzv. gama záblesků (GRB), které představují nejsilnější třídu explozí ve vesmíru. GRB obvykle trvají několik sekund až několik minut.

„BurstCube je sice malá, ale kromě zkoumání extrémních událostí otestuje i nové technologie a poskytne důležité zkušenosti astronomům a leteckým inženýrům,“ řekl Jeremy Perkins z Goddardova střediska kosmických letů v Greenbeltu.

Záblesky gama vznikají v důsledku extrémních kosmických srážek, například mezi neutronovými hvězdami, což jsou husté pozůstatky obřích hvězd. „Detektory BurstCube jsou natočeny tak, aby nám umožnily zachytit a lokalizovat události v široké oblasti oblohy,“ vysvětlil Israel Martinez z NASA.

„Současné mise zaměřené na gama záření mohou v každém okamžiku sledovat jen asi 70 % oblohy, protože jim ve výhledu brání Země. Vypouštění družic, jako je BurstCube, zvyšuje šance, že zachytíme více záblesků, které se shodují s detekcí gravitačních vln,“ dodal.

BurstCube
Zdroj: NASA

Satelit bude zkoumat gama záření

Hlavní vědecký přístroj BurstCube je schopen detekovat gama záření v rozmezí od 50 000 do jednoho milionu elektronvoltů. Vše začíná tím, že záblesk ze vzdáleného zdroje dopadne na jeden ze čtyř detektorů. 

Záření nejprve interaguje s vrstvou jodidu cesia, která ho přemění na viditelné světlo. To následně proniká další vrstvou tvořenou 116 křemíkovými fotonásobiči a je převedeno na puls elektronů. BurstCube tyto impulsy změří a odešle vědcům přesné údaje o čase záchytu a energii záření. Uhlové detektory nakonec určí směr, odkud z vesmíru signál k Zemi dorazil.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: Interesting Engineering, NASA

Total
0
Shares