Exploze, nova

Magická show nad Českem: Noční obloha po 80 letech znovu zazáří, ale ne díky Měsíci

  • Oblohu rozzáří hvězdná exploze.
  • Vidět bude i bez dalekohledu.

Odborníci z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) tvrdí, že se brzy staneme svědky události, která se stane jen jednou za život. Po téměř 80 letech se na obloze objeví hvězda T Coronae Borealis. Za normálních podmínek není viditelná, ale po explozi bude vidět i pouhým okem.


Nepřehlédněte: Přivedl do rozpaků i špičkové vědce. Sedmnáctiletý génius sestrojil funkční fúzní reaktor


Obloha nad Českem zazáří

Zjasnění novy pojmenované T Coronae Borealis očekávají astronomové kdykoliv do letošního září. Událost nastane v souhvězdí Severní koruny a unikátní jev bude viditelný v malém oblouku mezi souhvězdími Pastýře a Herkula – vyskytujících se též v severní části oblohy.

T Coronae Borealis je od Země vzdálena 3 000 světelných let. Hvězdný systém je tvořen dvěma typy hvězd – bílým trpaslíkem a stárnoucím červeným obrem. Vlivem gravitace bílý trpaslík postupně odtrhává vodík od druhé hvězdy. To způsobí nahromadění plynu, které vyvolá termonukleární explozi, jinak známou jako nova.

Zatímco supernova je explozivní smrt masivní hvězdy, nova označuje náhlou, krátkou explozi zhroucené hvězdy. Podle Daniela Browna, docenta astronomie na Nottingham Trent University, je bílý trpaslík v souhvězdí Corona Borealis velký asi jako Země, ale jeho hmotnost odpovídá Slunci.

„Existuje několik opakujících se nov s velmi krátkými cykly, ale obvykle se s opakovaným výbuchem nesetkáváme často během lidského života a zřídkakdy tak relativně blízko naší sluneční soustavy,“ říká Rebekah Hounsellová z Goddardova střediska vesmírných letů NASA. „Je vzrušující mít možnost sedět v první řadě.“

Exploze, nova
Zdroj: NASA

Unikátní jev je viditelný jednou za 80 let

Vědci předpovídají, že k explozi může dojít kdykoli – od nynějška do konce září. Exploze bude podle nich tak jasná, že ze Země bude viditelná pouhým okem, tedy za předpokladu bezoblačné oblohy.

„Většina hvězd se stává novami nečekaně, bez varování,“ vysvětluje William J. Cooke z NASA. „T Coronae Borealis je však jednou z deseti opakujících se nov v galaxii. Z posledního pozorování z roku 1946 víme, že hvězda slábne přibližně rok, než se stane extrémně jasnou. T CrB začala slábnout v březnu loňského roku, takže očekáváme, že se z ní nova stane do září.“

Expert dále sdělil, že nova bude podobně jasná jako Severka. Jakmile dosáhne nejvyšší jasnosti, bude to vypadat, jako by se skutečně objevila nová hvězda. Po dosažení maximální jasnosti by měla být viditelná pouhým okem několik dní a obyčejným dalekohledem něco málo přes týden.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Independent, PBS, Daily-Sun, CNN, NASA

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. Jak přesně se “rozzáří” obloha nad Českem? Tak, že jedna neviditelná hvězda bude chvíli viditelná jako Polárka? Ta navíc ani nepatří mezi nejjasnější hvězdy.

    1. Ten nadpis, že ta hvězda “zazáří nad českým nebem”, je nesmysl. Člověk, který se moc nevyzná na noční obloze, bude mít velký problém tu hvězdu najít. Zaprvé musí vědět, kde na nebi leží Severní koruna a a po pravé straně Pastýř. Ten, kdo se vyzná na nebi zamíří do těch míst dalekohled. Určitě na to stačí kvalitní triedr. Hvězdářský dalekohled samozřejmě pomůže mnohem lépe. Nejlépe na paralaktické montáži s nastavením polárního hledáčku a motorovým pohonem, který tu hvězdu po přesném nastavením sám najde. Přeji hodně štěstí.

  2. Žádná magická show to nebude. Maximálně se objeví objekt hvězdné velikosti cca Polárky nebo Gemmy, což je, hlavně v osídleních, nic moc a k přehlédnutí.

  3. článek tohoto typu vidím už tak po padesáté. obloha “nezazáří”, exploze nebude jasnější než nejjasnější hvězda (myslím že NASA psala mag 5), takže bude snadno přehlédnutelná.

  4. Honba za klikáním na článek. Autor je naprostý diletant a neznalý astronomie. Ať píše raději o mouchách na one a neplete lidem hlavu. Sám ani neví kde je severja a co to je. Hnus.

  5. Už se těším na ten zázrak a svítící světýlko na obloze, které se objeví jednou za 80 let. Akorát nebudu vědět které z té miliardy hvězd bude to pravé. Je to jen pro hvězdáře, astrology a pár odborníků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..