Má svítící rohy a řidítka! Japonci mají nového čtyřnohého robota, který vypadá jako koza

  • Japonci představili robotického ibexe s řidítky
  • Až stokilového člověka odveze tam, kam bude chtít

Technologický gigant Kawasaki představil na mezinárodní výstavě International Robot Exhibition 2022 nového čtyřnohého robota. Využívá pokročilé technologie, dokáže se orientovat v prostoru nebo třeba rozpoznávat jednotlivé lidi. Zajímavé je, že nevypadá jako člověk, ale jako koza, která šplhá po přehradách.


Nepřehlédněte: Pašerák si na tělo nalepil 160 procesorů a vydal se na čínskou celnici. Jak to dopadlo?


Kawasaki hledá dokonalý ideál

Kozorožci jsou známí tím, že mají pekelné rohy a šplhají po téměř kolmé stěně přehrad s nejvyšší bravurou, jen aby si mohly z povrchu kamenů slíznout sůl a další minerály. Kawasaki svého ibexe, který se producíroval po výstavišti v Tokiu, pojmenovalo jako Bex. Robot vychází z programu Kaleido, který má za cíl navrhnout robota, který se bude rychle pohybovat po rovné zemi, ale přesto by byl schopen procházet složitým terénem.

Pokud jde o možné využití Bexe, ukázka společnosti Kawasaki zahrnovala asistenci při sklizni plodin na poli s nerovným terénem, ale robot může být použit také jako pomocník při přepravě zavazadel na letištích a v různých průmyslových závodech.

Budeme v budoucnu jezdit na robotických kozách?

Pokud vážíte méně než sto kilogramů, můžete si na kozorožce vylézt a projet se. Aby bylo nastupování co nejsnazší, Bex si dokáže kleknout, k čemuž využívá koleček umístěných u kolenních kloubů a „kopyt“, přičemž další stabilizační kolečko je umístěno na spodní straně. Trochu nám ten celý proces připomíná velblouda někde na dovolené v Egyptě, který si poslušně klekne, abyste na něj mohli vylézt.

Robot se ovládá řidítky na hřbetě, nad nimiž je velký displej, a navrch mu pěkně svítí rohy. Jako technická prezentace jistě zaujme, ale jako praktického pomocníka si Bexe neumíme zatím moc představit. Ale kdo ví, třeba v Kawasaki vidí za horizont a brzy na silnicích nebudeme vídat jen auta, ale také robotické kozorožce, kteří nás hodí tam, kam budeme chtít.

Zdroj náhledové fotografie: oficiální tisková zpráva Kawasaki Robotics

Total
0
Shares