Překvapený muž, telefon

Lidé chtějí šetřit, ale do telefonu si stahují škodlivý virus. Zařízení zahltí nevyžádanou reklamou

  • Andreed nadále terorizuje české uživatele
  • V napadeném telefonu ho není snadné odhalit

Výrobce bezpečnostních programů ESET varuje uživatele chytrých telefonů s Androidem před nebezpečným adwarem Andreed, který je součástí řady upravených a nelegitimních verzí her a aplikací. Stejně závažné riziko představují i trojské koně Triada a Hiddad, které ke svému šíření zneužívají různé aplikace.


Nepřehlédněte: Zásadní funkce z One UI 6.1 dorazí už za dva dny. Jaké telefony od Samsungu ji dostanou?


Lidé s Androidem stahují falešné verze her

Virus do telefonu nebo tabletu si lidé stále nejčastěji stahují sami, ukázala nejnovější statistika společnosti ESET. Největší hrozbou pro uživatele v únoru byl adware Andreed a různé typy tzv. trojských koní, prostřednictvím kterých dokážou útočníci do zařízení nainstalovat škodlivý kód.

Andreed byl minulý měsíc detekován ve velkém množství nelegitimních her různých žánrů, z nichž viditelně vyčnívala hra Car Factory Simulator. K běžné strategii kybernetických útočníků patří verze her velmi často měnit, a to s cílem zmást uživatele.

„Adware Andreed se již směle řadí k dlouhodobě přítomným škodlivým kódům pro chytré telefony s platformou Android v Česku. A to, že v únoru opět o něco posílil, svědčí o tom, že ho útočníci nemají potřebu zatím vyměnit za nějakou jinou hrozbu,“ řekl Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce společnosti ESET

Nový virus odcizí citlivé údaje přímo z bankovní aplikace
Zdroj: ESET

Lidé mohou na viry nejčastěji narazit, pokud stahují aplikace a hry mimo oficiální obchod Google Play. Jejich motivací je ve většině případů to, že aplikace a hry jsou v obchodech třetích stran a na různých internetových úložištích nabízeny zdarma.

V únoru se v detekční statistice objevily také trojské koně Triada a Hiddad. Hiddad se nadále objevuje především ve škodlivé verzi aplikace Life Palmistry – Palm&Gender, která nabízí uživatelům čtení z ruky.

Trojský kůň Triada se již dříve objevil například ve škodlivé verzi aplikace FM WhatsApp, která oproti klasické aplikaci WhatsApp měla nabízet některé vylepšené funkce.

Jak chránit mobilní zařízení před malwarem?

Podle expertů je vhodné stahovat nové aplikace jen z oficiálního obchodu Google Play. Jeho správci proaktivně vyhledávají rizikové aplikace a blokují je ještě, než se dostanou k uživatelům.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: ESET

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..