Žena, sprej, migréna

Lidé budou moci užívat převratný lék na migrénu. Jde o neobyčejný sprej do nosu

  • Jak si poradit s migrénou?
  • Od bolesti uleví nosní sprej
  • Lidem výrazně usnadní život

Možná jste to již také zažili, bolest, zvracení, poruchy vidění, citlivost na pachy, zvuk, světlo, a to hned několik dní vkus. Řeč je o záchvatu migrény, tedy o něčem, co nemá s běžnou bolestí hlavy nic společného. Možný průlom v léčbě tohoto onemocnění by mohl představovat nosní sprej, který nyní schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).


Nepřehlédněte: Po deseti letech na vozíku znovu chodí. Na nohy bývalého vojáka postavila robotická kostra


Nosní sprej pomůže při léčbě migrény

Migréna je oblíbeným námětem košilatých hospodských řečí, ve skutečnosti jde ale o vážnou nemoc, která dokáže člověka zcela vyřadit z pracovního i osobního života.

Více migrénou trpí ženy, ale nevyhýbá se ani mužům. Záchvat může trvat několik hodin nebo i tři dny. Když odezní, jsou lidé vyčerpaní, nemají moc chuť k jídlu, bývají podráždění a unavení.

Muž, migréna, sprej
Zdroj: Towfiqu barbhuiya / Unsplash

Migréna je vážná nemoc

Lék, známý také jako Zavegepant, je alternativou k lékům od společností AbbVie, Eli Lilly a Teva Pharmaceutical, kteří jsou rovněž inhibitory peptidu souvisejícího s kalcitoninovým genem (CGRP).

„Zavzpret, který má být uveden na trh v červenci, má oproti starším antagonistům CGRP dvě hlavní výhody: Je bezpečný pro lidi s kardiovaskulárními rizikovými faktory a za druhé nezpůsobuje bolesti hlavy způsobené nadužíváním léků,“ uvedl doktor Emad Estemalik z Clevelandské kliniky.

Nosní sprej může být přínosem i pro pacienty, kteří nejsou schopni spolknout tabletu. Podle dřívějších statistik migréna postihuje přibližně 1 z 5 žen a přibližně 1 z 15 mužů.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Metro

Total
0
Shares