ASKA A5

Létající auto vypadá jako robot z filmu Transformers. Je rychlejší než vrtulník a tiché jako roj včel

  • Výrobce ASKA ukázal létající auto
  • Vypadá jako kříženec letadla a vrtulníku

Zácpy, uzavírky, objížďky, křižovatky. A zrovna se to všechno děje ve chvíli, kdy potřebujete být někde na čas. Nebylo by lepší se nad to všechno povznést?


Nepřehlédněte: Před 10 lety to sledoval celý svět. Vědci záměrně havarovali s Boeingem 727, abychom létali bezpečněji


Létající auto jako z filmu

Právě to slibují létající auta, či chcete-li létající taxi. V posledních letech se mluví především o kategorii eVTOL. Zkratka pochází ze spojení „electric vertical takeoff and landing“, tedy elektrické stroje schopné kolmého vzletu a přistání.

Do kategorie eVTOL patří i nový osobní dron ASKA A5, který je speciální tím, že přepraví až čtyři cestující a na jedno nabití uletí až 320 kilometrů. „Naše představení na veletrhu CES představuje něco, co se na světě ještě nikdy nepodařilo, ale o čem lidé sní už desítky let. ASKA A5 oslovuje nejen běžné spotřebitele, ale má také významný potenciál v oblasti využití pro záchranné složky a armádu,“ prohlásil šéf společnosti ASKA Guy Kaplinsky.

ASKA A5 je praktické létající auto, které ke svému fungování vlastně nic moc nepotřebuje. K provedení vertikálního vzletu nebo přistání vyžaduje jen trochu místa kolem sebe. Vozidlo se vejde i na stávající parkovací místa a lze jej nabíjet doma na nabíjecích stanicích pro elektromobily. Stroj je elektrický, ale obsahuje i spalovací motor pro případ nouze.

Tichý jako roj včel

ASKA je sice typu eVTOL, ale může vzlétnout dvěma způsoby: Jedním je vertikální vzlet a přistání z kompaktního prostoru, jako je například přistávací plocha pro vrtulníky nebo obyčejné parkoviště. Druhým, po rozložení křídla, je konvenční vzlet z letištní dráhy.

Městská letecká mobilita je rychle rostoucím trhem, který využívá vzdušný prostor pro přepravu na krátké a střední vzdálenosti, a to především ve velkých městech a mezi jednotlivými aglomeracemi. Jsou to právě létající auta, která mají sehrát důležitou roli v budoucí městské a komunální dopravě v megaměstech sužovaných dopravními zácpami.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem ASKA, zdroj: Interesting Engineering, ASKA TZ

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Jasne , chodci přijdou o nohy, děti do hlavy a psí exkrementy budou rozmetání široko daleko.

Comments are closed.