Aura Aerospace, Ranger VTOL

Létající auto budoucnosti bude úžasně rychlé. Bez mezipřistání doletí až na druhý konec světa

  • Výrobce Aura Aerospace ukázal létající auto
  • Vymyká se všemu, co jsme dosud viděli
  • Dopravní zácpy už nebudou problém

Pod taktovkou společnosti Aura Aerospace vzniká futuristické autonomní létající auto. Jde o pětimístný Ranger z kategorie VTOL (vertical takeoff and landing), který doletí dál než jakékoli běžné dopravní letadlo a může se pochlubit možností vertikálního vzletu a přistání. Vůz navíc sám určí, kde je ideální místo na přistání, což samozřejmě nebude možné v husté zástavbě.


Nepřehlédněte: Novodobý Titanic? Obří letadlo na jaderný pohon pojme až 5 000 pasažérů, lidské piloty nahradí robot


Komerční létající auto budoucnosti?

Plán společnosti Aura je poměrně jednoduchý. K dosažení vertikálního vzletu a přistání létající auto používá systém oktokoptéry s osmi dvoulistými vrtulemi o průměru 178 cm. Jakmile je ve vzduchu a křídlo se rozvine na plnou šířku (23 metrů), dopředný výkon začne dodávat dvojice proudových motorů.

Ranger může zrychlit na neuvěřitelnou rychlost Mach 0,66 (820 km/h), je tedy jen o něco pomalejší než většina dopravních letadel. Ale to je dáno tím, že letí v hustším vzduchu ve výšce kolem 3 000 metrů a nikoli v hladině kolem 10 000 metrů.

Aura Aerospace, Ranger VTOL
Zdroj: se souhlasem Aura Aerospace

Neuvěřitelná rychlost i dolet

Tím však výčet fantastických specifikací nekončí. Podle společnosti Aura může Ranger letět až 22 hodin bez mezipřistání nebo 18 000 km na plnou nádrž trvale udržitelného leteckého paliva. Pro srovnání: běžný Airbus A380 s cestujícími urazí maximálně 14 800 kilometrů.

Autoři v pětimístné kabině slibují maximální luxus včetně malé kuchyňky a sprchového koutu, aby cestování na velké vzdálenosti nebylo úmorné. Navzdory použití technologie VTOL se Ranger koncepčně mnohem více podobá obchodnímu proudovému letadlu s dlouhým doletem než létajícímu taxi.

Vzhledem k aktuální poptávce to ale dává smysl. Velmi bohatí lidé si raději zakoupí Darth Vaderův raketoplán, který je rychle vezme na druhý konec světa než obyčejné létající auto.

Zdroj: se souhlasem Aura Aerospace, zdroj:  Interesting Engineering, Aura

Total
0
Shares