Flash Falcon

Letadlo jako ze sci-fi Transformers? Flash Falcon funguje na jaderný pohon a představuje budoucnost

  • Na druhý konec světa za pár hodin a v nebývalém luxusu
  • Flash Falcon ztělesňuje budoucnost letectví

Španělský designér a fanoušek letectví Oscar Viñals otřásl znovu internetem, když tentokrát vypracoval koncept nadzvukového dopravního letadla Flash Falcon, který má pohánět nová generace kompaktního fúzního reaktoru.


Nepřehlédněte: Neuvěřitelné video zachycuje dvě včely, jak společně otevírají láhev s limonádou


Futuristický letoun Flash Falcon

Flash Falcon vypadá spíše jako vesmírná loď z hollywoodského trháku nebo raketa než jako běžné dopravní letadlo. Pokud by skutečně existoval, pasažéry z Londýna do New Yorku vezme přes Atlantik rychlostí až Mach 3, tedy přibližně 3 700 km/h. Cestu mezi jmenovanými městy by tak zvládl za necelé tři hodiny.

Oscar Viñals věří, že nadzvuková letadla by se mohla na obloze opět objevit v roce 2030 a doufá, že díky technologickému pokroku lidstva budou cenově dostupná, tichá a ekologická. I když je podle něj návrh v této fázi zatím jen na papíru, tvrdí, že představuje realistický koncept vysokorychlostních letounů blízké budoucnosti.

Jaderný pohon. Chybí něco?

Flash Falcon je dvoupatrový letoun poháněný elektrickými motory s palubním přenosným fúzním reaktorem, který ovšem existuje zatím jen v laboratořích.

Cestující v ekonomické třídě by byli usazeni do pohodlných sedaček ve třech řadách po dvou. Na horní palubě, kde se počítá s první třídou, by byla prostřední řada po dvou místech, kterou by po obou stranách lemovaly dvě řady samostatných sedadel pro nerušený let a naprostou pohodu.

Designér počítá s naprostým luxusem a sedadly vybavenými tak, aby si cestující mohli užít pohodlný a rychlý let do cílové destinace bez kompromisů.

Rozpětí křídel futuristického dopravního letadla by bylo 46 metrů, dvakrát více než v případě legendárního Concorde. Délka konceptu je 102 metrů, tedy o 40 metrů více než měří Concorde.

Dočkáme se ho někdy v provozu?

Na koncept španělského designéra se krásně dívá, ale jako u mnoha jemu podobných bohužel prakticky neexistuje šance, že by něco podobného v budoucnu (určitě ne během příštích dvaceti let) vzniklo. Podobné návrhy však přináší potřebný stimul, inspiraci a vizi budoucí letecké dopravy.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Oscar Viñals , zdroj: The Sun, Oscar Viñals 

Total
0
Shares