Vrtulník Ingenuity

Let v atmosféře rudé planety: Vrtulníček Ingenuity má za sebou další úspěch

  • Vrtulníček Ingenuity nadále vesele poletuje po Marsu
  • Vědci NASA oznámili, že má za sebou 53. let

Vrtulníček Ingenuity, který je na Marsu společně s roverem Perseverance, má za sebou další úspěšný let v atmosféře rudé planety. Stroj se vznesl do výšky pěti metrů a odletěl 142 metrů od místa vzletu. Akce trvala přibližně 75 sekund.


Nepřehlédněte: Tenhle telefon strčí počítač hravě do kapsy. Nabízí výkon z říše snů


Ingenuity létá na Marsu

Malá helikoptéra Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost využití podobných strojů k průzkumu vesmírných těles „ze vzduchu“.

V sobotu 22. července provedla již 53. let na rudé planetě. Na svém twitterovém účtu o tom informovala Laboratoř tryskového pohonu (JPL) při NASA.

53. let se uskutečnil zhruba po třech měsících, protože v dubnu NASA ztratila s vrtulníčkem kontakt kvůli vysokému kopci, který bránil přenosu signálu.

Dne 28. června se rover Perseverance naštěstí konečně dostal přes pahorek a poskytl helikoptéře potřebné spojení s řízením mise NASA.

Perseverance, Ingenuity, NASA
Zdroj: NASA

Náročná mise NASA

Helikoptéra o velikosti malého dronu přistála na Marsu společně s roverem Perseverance 18. února 2021, má ale samostatný program. Původně měl stroj za úkol provést pouze několik testovacích letů, aby prokázal odolnost nových technologií v drsném marťanském prostředí.

Protože však předčil očekávání vědců NASA, jeho mise byla rozšířena a dnes Ingenuity slouží jako neocenitelný pomocník roveru Perseverance, který na Marsu pátrá po stopách dávného mikrobiologického života.

Ingenuity má lehkou konstrukci vážící 1,8 kilogramu a dvojici karbonových rotorů, které se točí proti sobě. Létání ve velmi řídké atmosféře Marsu je mnohem náročnější než na Zemi, vrtule tak musí pro první vzlet vyvinout asi 2400 otáček za minutu, což je mnohonásobně více než u pozemské helikoptéry.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay, zdroj: Space

Total
0
Shares