Kupujeme zbytečně drahé smartphony? MediaTek chystá levný procesor s brutálním výkonem

  • Číňané mají supervýkonný čip do levných mobilů, který nestačí jen na Apple
  • MediaTek Dimensity 9000 je vyráběný 4nm technologickým procesem

MediaTek se roky potácel v pozadí za velkými hráči, jako je Qualcomm nebo Samsung, ale v posledních letech zaujal pozici největšího výrobce čipů pro mobilní telefony. Loni dodal různým značkám celkově více hardwaru než ostatní a značne mu narostlo sebevědomí.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous napadli ruské nabíjecí stanice pro elektromobily. Na displejích vynadali Putinovi


MediaTek má mobilní superčip

Zatímco dříve se MediaTek profiloval jako dodavatel levných procesorů do mobilů střední a nižší třídy, v současnosti připravuje čipset Dimensity 9000, který bude nejen výkonný, ale zároveň stále o poznání levnější než špičkové čipy od konkurentů (Apple, Qualcomm).

Na trhu zatím nejsou žádné smartphony, které mají čipset Dimensity 9000 ve výbavě, ale MediaTek už ve spolupráci s výrobci jako Oppo a Xiaomi připravuje modely, které v blízkých týdnech / měsících zaplaví trh. Budou výkonné a zároveň cenově dostupné.

Dimensity 9000 využívá 4nm proces

Známý tipér Ice Universe nedávno sdílel screenshot z aplikace GeekBench 5, kde nový procesor MediaTeku nenechal nikoho pochybovat o svých schopnostech. Z testu vyplývá, že výkonem se může rovnat konkurenčnímu superčipu Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. S naprostým přehledem pak porazil Exynos 2200 z Galaxy S22 nebo čip Google Tensor z nových Pixelů 6. Jediným mobilním čipem, na který nestačí, je Apple A15 Bionic, který najdeme třeba v řadě telefonů iPhone 13.

Už je na dostřel Applu

Mějte na paměti, že syntetické benchmarky ukazují pouze hrubý výkon a nikoli to, jak daný procesor skutečně funguje při běžném používání telefonu. Je ale přinejmenším působivé, jaký MediaTek během posledních několika let učinil pokrok. V letošním roce se technologicky dokonce přiblížil Applu a překonal Qualcomm, který dodává nejvýkonnější čipy pro smartphony s operačním systémem Android.

Zdroj náhledové fotografie: Daniel Romero / Unsplash

Total
0
Shares