hacker

Koukáte na filmy na PC? Tento populární přehrávač zavirovali čínští hackeři!

  • Legendární přehrávač VLC napadli čínští hackeři
  • Infikovali ho malwarem, který krade data

Zahraniční média šíří zprávu o bezpečnostní chybě v populárním přehrávači VLC a doporučují program okamžitě odinstalovat. Napadla ho totiž čínská hackerská skupina Cicada a zneužila ke spuštění špehovacího malwaru. Bezpečnostní organizace Symantec zjistila, že útočníci už vytvořili širokou síť s cíli v mnoha zemích.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous mačkají ruský režim jako citron. Napadli další dvě klíčové firmy


Populární VLC zneužili hackeři

VLC Media Player je oblíbený přehrávač médií, vyznačující se širokou podporou multimediálních formátů. I proto se může pochlubit působivým počtem stažení. Nejnovější zpráva však odhalila znepokojivé zjištění. Experti ze společnosti Symantec, kteří stojí za antivirem Norton, přišli na to, že přehrávač napadli čínští hackeři a infiltrovali ho agresivním malwarem, který sbírá data.

Program stahujte jen z oficiálních stránek

Došlo k tomu jako obvykle, nehledejte v tom žádnou vědu. Hackeři vzali čistou verzi VLC přehrávače a malware vložili do jeho exportních funkcí. Jedná se o standardní postup, který kyberzločinci rádi využívají pro šíření nebezpečného kódu. Aplikace sama o sobě byla bezpečná, než došlo k její modifikaci.

V ohrožení jsou proto výhradně ti, kteří programy do svého počítače obvykle stahují z neoficiálních zdrojů, například z různých fór. Oddechnout si naopak mohou uživatelé, kteří pro stažení přehrávače využili oficiální web autorů VLC Playeru.

Cicada je postrachem firem

Symantec doplňuje, že úspěšné útoky Cicady začaly už v loňském roce. Zjištěny byly nedlouho poté, co čínští hackeři zneužili známou zranitelnost v Microsoft Exchange serveru, skrze kterou pokročilými technikami získávali data za účelem kyberšpionáže. V předchozím období se skupina zaměřovala zejména na zdravotnictví, své působení ale později rozšířila i do oblasti obrany, letectva, lodní dopravy, biotechnologie a sektoru energetiky.

Zdroj náhledové fotografie: harshahars / Pixabay

Total
0
Shares