Muž, telefon

Konec zneužití osobních dat? Google vás nově upozorní, když na internet uniknou vaše citlivé informace

  • Lidé se mohou nechat smazat z Googlu
  • Stačí vyplnit formulář

Google spustil novou užitečnou funkci. Můžete si jednoduše nastavit, aby vás vyhledávač upozornil pokaždé, když se někde na internetu objeví vaše osobní informace, popřípadě rovnou dojde ke sdílení vašeho telefonního čísla, čísla platební karty, e-mailu nebo snad adresy.


Nepřehlédněte: Šíří se zavirované aplikace pro telefony s Androidem. Nestáhli jste si je?


Google proti šmírákům

Užitečnou funkci, která zatím není dostupná v Česku, najdete na adrese „myactivity.google.com/results-about-you“ (bez uvozovek). Jak informuje stanice CNBC, na speciálních stránkách zvolíte informace (adresu, telefonní číslo a tak podobně), u nichž vás zajímá, zda neunikly na web, a Google okamžitě začne prohledávat internet.

Jakmile o vás objeví zmínku, okamžitě vás informuje buď push notifikací, popřípadě e-mailem (záleží, co si vyberete). Vy následně máte možnost si vybrat, zda má informaci odstranit z vyhledávače, anebo nikoliv.

Mějte na paměti, že Google má na trhu s vyhledávači rozhodující podíl „jen něco kolem“ 83 %. To znamená, že bez ohledu na to, zda své osobní údaje ve vyhledávači Google ponecháte, nebo je necháte vymazat, mohou se objevit v jiných zákoutích internetu, nebo i na jiných vyhledávacích platformách, jako je Bing a podobně.

Google
Zdroj: Glenn Carstens-Peters / Unsplash

Jak chránit osobní data?

Vaše data na internetu byste si měli bedlivě hlídat. Například operační systém iOS umožňuje skrýt e-mail při zadávání na neznámý či neověřený web. Důrazně doporučujeme také dbát na bezpečí platební údajů.

Jakmile někomu nepovolanému sdělíte číslo své karty nebo přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, problém je na světě. Velké množství bank umožňuje také vytvořit tzv. jednorázovou virtuální kartu, kterou můžete platit, ale její číslo i údaje se generují každou chvíli jiné. Je tedy bezpečnější sdílet tuto, než svou opravdovou kartu.

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: Google, CNBC

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.