Betavolt, baterie

Konec nabíjení elektroniky? Čínská firma ukázala věčnou jadernou baterii

  • Revoluční baterie má vydržet bez nabití desítky let
  • Její výrobce odhalil, jak funguje a proč je bezpečná

Čínský startup vyvinul malou jadernou baterii, která se bude nabíjet jen jednou za 50 let. Uplatnění najde v leteckém průmyslu, zařízeních umělé inteligence, dronech a robotech. Později se objeví i v elektronice – smartphonech a chytrých hodinkách (i když než se to stane skutečností, uplyne hodně času).


Nepřehlédněte: Telefonům Samsung Galaxy se po aktualizaci pokazil displej. Lidé si musí koupit nový


Vydrží 50 let bez dobíjení

Baterie o miniaturních rozměrech 15 × 15 × 1,5 mm vyrábí elektřinu využitím energie generované rozpadajícím se radioaktivním izotopem niklu. „Mezi vrstvami Niklu-63 jsou umístěny pláty monokrystalického diamantového polovodiče o tloušťce pouhých 10 mikrometrů,“ píše server Tom’s Hardware.

Podle společnosti Betavolt bude baterie schopna udržet svůj výkon až po dobu padesáti let bez nutnosti nabíjení nebo jiné údržby. Ale předně je důležité zmínit, že zatím je BV100 v pilotní fázi, několik let před sériovou výrobou. Baterie dnes nabízí skromných 100 mikrowattů při napětí 3 V, tedy málo na to, aby napájela elektronická zařízení, jako je smartphone, natož notebook.

Používat elektroniku, kterou energií zásobí jaderná baterie, pochopitelně vzbuzuje obavy, ale čínská společnost trvá na tom, že BV100 je „naprosto bezpečná“ a natolik bez rizik, že by se mohla objevit i v lékařských přístrojích, jako jsou kardiostimulátory.

Betavolt, baterie
Zdroj: Betavolt

Číňané mají revoluční jadernou baterii

Baterie Betavolt se zcela liší od energetických článků vyvinutých v 60. letech minulého století vědci ze Spojených států a SSSR. Dřívější jaderné baterie byly velké, nebezpečné a na výrobu finančně nákladné.

Navíc jako radioaktivní zdroj energie používaly plutonium, zatímco BV100 je údajně pro spotřebitele bezpečná a bez úniku radiace, a to prý ani v extrémních podmínkách, jako je střelba nebo přímé mechanické poškození.

„V roce 2025 plánujeme uvést na trh baterii s výkonem jeden watt. Pokud to jednou zákony dovolí, baterie využívající jadernou energii umožní, aby se mobilní telefony nikdy nenabíjely a drony, které dnes mohou létat pouze 15 minut, zůstaly ve vzduchu nepřetržitě,“ slibují zástupci čínského startupu v prohlášení.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Betavolt, zdroj: Tom’s Hardware, Betavolt

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. Fake news, použitá již před několika lety. Pochopte už sakra, že všechno, co přijde z Číny v angličtině, je vydané v zájmu čínské propagandy. Číňané nemají přístup na západní sociální sítě, mají zakázáno užívat VPN a po celém světě je hlídají i když se vypraví na dovolenou (která je většinou špionážní). Všechny pozitivní zprávy jsou propaganda a málokdy jsou reálné. Čína není napřed skoro v ničem, většina předváděného jsou jen prototypy nebo makety s přifouklými parametry a zpracované s užitím ukradených technologií. Spontánní invence s komunistické Číně prakticky neexistuje, neboť tam neexistuje ochrana duševního vlastnictví.
    Takže věčnou baterii si klidně objednejte. Za deset let vám přijde a bude dávat 0,05 Ampéru.
    Tak, a teď po mě půjde čínská policie z Prahy a půlka čínských botů na českém internetu. Ale to už ke kritice Číny patři…

  2. https://www.youtube.com/watch?v=C-sZbfMjaGA Nechce se mi to hledat, tady je pro zájemce jeden z mnoha komentářů k této PR zprávě z Číny z ledna tohoto roku.
    Tyto typy baterií poháněly už sondy z šedesátých let… Pro nositelné aplikace se nehodí, protože prostě nedávají dostatečný výkon. Každopádně technologie s těmito parametry jsou vyvinuté v USA už před rokem 2010. Ani je tedy nebylo třeba krást, vše bylo publikováno ve vědeckém tisku.

  3. To je dobra pripominka s tou strelbou, padem nebo jine mech poskozeni. Ja bych neco podobneho dal do vsech nastennych hodin. Ale je fakt, ze za jistych okolnosti muze dojit k jejich rozbti, deti, povoden a pod. to by byla skoda, prijit o tak sikovnou baterii. Treba se to da pouzit do mobilu nebo hodinek pro trvale nabijeni vetsi baterie treba behem spanku. Nebo pro ruzne zachranne bojky v letadlech, ktere pak muzou davat signal trvale, treba po 3 dnech nabijeni, opet vyslat signal a najit tak ztracene letadlo. Nebo, vetsi model by slo dat do zeme k napajeni domu nebo jen jako nouzove osvetleni nebo misto solarnich lampicek.

  4. pokud je to vůbec pravda, že něco takového číňané už vyvinuli, tak zatím by to mohlo napájet leda kalkulačku

  5. Slušný pohádkáři, jestli by chtěli na betarozpadu představit zdroj o výkon 1W 😀 Proto se používá standardně Plutonium, protože tam gama rozpadem získáte enegie více. Tohle obecně není žádná novinka, ale standardní věc. Pouze se požívaly výkonnější zdroje, aby to bylo schopné něco u napájet a pak samozřejmě s gama zářením to moc nemůžete pustit mezi lidi.
    Beta záření se odstíní velmi snadno, ale samozřejmě nedosáhnete moc velkých výkonů. Ono 1W znamená 10 tisíc těchto zdrojů. To nezní moc prakticky a rozhodně to nedáte do telefonu. A na dron zapomeňte úplně 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..