Elektřina, Japonsko

Konec drahé elektřiny? V Japonsku testují revoluční vynález, který vyrábí energii ze sněhu

  • Japonci testují zařízení, které vyrábí elektřinu prakticky zadarmo
  • V době energetické krize by mohlo pomoci evropským zemím

Vědci z japonského města Aomori začali zkoumat, jak vyrábět elektřinu ze sněhu, která by obyvatelům zajistila trvalé dodávky levné energie, píše server Interesting Engineering.


Nepřehlédněte: Revoluční tepelné čerpadlo využívá reproduktor a mokré proužky papíru. Napájet ho může pouze solární energie


Japonci vyrábí elektřinu ze sněhu

Aomori je krásné japonské město ležící 715 kilometrů severně od Tokia. Kromě toho, že přitahuje pozornost modrými borovicovými lesy, je známé tím, že je jedním z nejzasněženějších míst na Zemi – každoročně zde napadne asi 7 až 8 metrů sněhu.

Vloni napadlo ve městě tolik sněhu, že místní úřady musely vynaložit asi 46 milionů dolarů (asi miliardu korun) jen na jeho odstranění z budov a silnic. Víte, jak se Japonci zbavují takového množství sněhu? Sbírají ho a házejí do moře.

Na první pohled to může znít jako skvělá myšlenka, ale celý tento proces stojí spoustu času a peněz. Tým výzkumníků ze startupu Forte a Univerzity elektrokomunikací v Tokiu přišel se zajímavým řešením problému s napadaným sněhem. Navrhuje, aby se využil k výrobě čisté a levné elektrické energie.

Svůj vynález již experti testují, uvádí list The Japan Times. Pokud se osvědčí a ukáže jako smysluplný, mohl by být užitečný pro mnoho evropských zemí, které v současné době čelí energetické krizi uprostřed rusko-ukrajinské války. Státy v Evropě nemají o sníh nouzi a mohly by ho využít k výrobě energie, tvrdí vědci.

Jak to funguje?

Experti k pohonu turbíny využívají velké množství sněhu a venkovního vzduchu – obojí je zdarma. Venkovní vzduch má vyšší teplotu než vzduch, který obklopuje uskladněný sníh, protože přijímá určité množství tepla ze Slunce. Vědci pak pomocí tepelných trubic přivádí studený vzduch (z uloženého sněhu) a teplejší vzduch (zvenčí) do chladícího systému uvnitř turbíny. Rozdíl teplot mezi studeným a horkým vzduchem vytvoří v chladicí kapalině turbíny tzv. tepelnou konvenci a právě ta nakonec způsobí, že se turbína roztočí a začne vyrábět elektřinu.

Autoři tvrdí, že jejich metoda výroby elektřiny ze sněhu by časem mohla dosáhnout stejné účinnosti jako fotovoltaika a zřejmě i mnohem hospodárnějším způsobem. Účinnost jejich řešení závisí hlavně na faktoru rozdílu teplot. „Čím větší jsou teplotní rozdíly, tím větší je účinnost výroby energie,“ říká serveru Nikkei Asia jeden z výzkumníků Koji Enoki.

Zajímavé je, že to není poprvé, co se vědci pokoušejí vyrábět elektřinu ze sněhu. Například v roce 2019 vyvinul tým výzkumníků z Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) zařízení, které dokázalo vyrábět elektřinu z padajícího sněhu. Bylo však schopné napájet pouze omezený okruh přístrojů.    

Zdroj. náhledové fotografie: fietzfotos / Pixabay, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Výrobní náklady naší elektřiny jsou taky skoro nulové a koukněme se, za kolik ji kupujeme na burze.
    To mi rozum nebere.
    To Japonci budou asi chytřejší …
    Děkujeme pane Fialo, jste hlava.

Comments are closed.