5G

Konec 3G v Čechách, starší mobily přijdou o internet

  • Vysílače se zastaralou 3G (UMTS) technologií začnou v letošním roce nahrazovat modernější 5G sítě
  • Rychlost internetu v mobilu se rapidně zvýší
  • Operátorům umožní technologická inovace významně zvýšit datové rychlosti a objem přenášených dat

V roce 2021 začne v České republice docházet k nahrazování zastaralé vysílací technologie 3G za LTE a novou superrychlou 5G technologií. Jestliže v nejmodernějších 5G sítích dosahuje rychlost internetu až 1 000 Mbit/s, ve 3G sítích je to typicky kolem 10 Mbit/sec. Většina zákazníků si změny technologie ani nevšimne. Jejich telefon pro mobilní internet totiž automaticky využívá a nadále bude využívat aktuálně provozovanou 4G (LTE), případně nejnovější 5G síť.

Bez problémů se dovoláte

I po vypnutí 3G sítě se lidé se svým starým telefonem bez problému dovolají a budou moci přijímat SMS. Hlasové volání a SMS totiž na 99% území ČR zajišťuje ještě starší technologie 2G, které se plánovaná obnova netýká. Stejně tak vypnutí 3G sítí žádným způsobem neohrozí dostupnost tísňových volání, včetně např. e-callu (nouzové volání vozidla v případě nehody).

Případné komplikace a snížení datových rychlostí může nastat pouze u připojení starších telefonů k internetu prostřednictvím mobilní sítě. Vesměs se ale jedná o modely telefonů starší více než 8 let, kterých je mezi občany ČR jen velmi málo.


Psali jsme: Samsung Galaxy S21+ RECENZE: korejský dravec s ultimátní výbavou


Uživatelé starších přístrojů budou s předstihem informování svým operátorem, bude jim nabídnuta výměna SIM karty a případně doporučen modernější telefon podporující technologii 4G či 5G. Nahrazování zastaralé 3G technologie je v roce 2021/22 plánováno i v dalších zemích po celém světě, v Evropě k němu bude docházet kromě ČR také v Německu, Itálii či Nizozemí.

Jak šel vývoj s generacemi mobilních sítí?

V 90. letech minulého století nastoupila první digitální 2G síť, která přinesla novinku v podobě SMS zpráv a mobilní data uměla běhat rychlostí maximálně 9,6 kbit/s. Na přelomu tisíciletí již mobilní data v ČR „svištěla“ rychlostí zhruba 40 kbit/s. První 3G (UMTS) sítě přinesly v roce 2004 významné zrychlení mobilního internetu. Nejprve se rychlost vyšplhala na 3 Mbit/s, v roce 2006 až na 14,4 Mbit/s a v roce 2013 to mohlo být až 42 Mbit/s.

Jenomže v roce 2012 se v ČR do provozu přihlásily současné 4G sítě (LTE), které umožnovaly rychlost od 40 Mbit/s výše, a proto se tehdy rozvoj českých 3G sítí de facto zastavil. Jednoduše už nedávalo smysl investovat do tehdy překonané technologie. 3G síť proto nikdy v ČR neměla celostátní pokrytí a byla využita zejména pro budování mobilního internetu ve městech.

Zdroj náhledové fotografie: Mika Baumeister / Unsplash

Total
0
Shares