Asteroid

Kolem Země proletí asteroid velký jako mrakodrap. Vědci provedli simulaci, co by způsobil, a nedopadlo to dobře

  • K Zemi se blíží další kosmický šutr
  • Kolem modré planety proletí zítra

K Zemi se vysokou rychlostí přibližuje asteroid velký jako mrakodrap. Lidé se ovšem při jeho průletu ničeho bát nemusí. Vesmírný balvan, který NASA bedlivě sleduje, proletí od naší planety v dostatečné vzdálenosti. Kdyby však dopadl na její povrch, v dotčeném místě by po sobě zanechal spoušť.


Nepřehlédněte: Budou nám zaměstnavatelé číst myšlenky? Technologie už máme, ale nápad vyvolává znepokojení


K Zemi se rychle přibližuje asteroid

Seznamte se: Jmenuje se 2022 WE5, měří zhruba 43 metrů a rychle se blíží k Zemi. Podle údajů odborníků z Laboratoře tryskového pohonu v kalifornské Pasadeně ve středu proletí poměrně blízko naší planety velký asteroid. Svými rozměry je mohutnější než velryba nebo menší pyramida.

Podle dat vědců modrou planetu mine ve vzdálenosti 1 500 000 kilometrů. Nemusíme se tak obávat, že Země přestane existovat. Pravděpodobnost, že ji zasáhne, je stejně velká, jako to, že sněhová koule přežije dovolenou v pekle.

Asteroid
Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay

Simulace dopadu nevěští nic dobrého

NASA v blízkosti Země sleduje tisíce asteroidů. I když se trajektorie kosmických těles nachází miliony kilometrů od naší planety, existuje extrémně malá šance, že by se dráha nějakého asteroidu mohla mírně změnit po interakci s gravitací většího objektu, jako je např. planetka.

Možná i proto americká vesmírná agentura nedávno provedla simulaci, aby se dozvěděla, co se stane, když na Zemi dopadne asteroid právě velikosti 2022 WE5. A pro lidstvo má jen špatné zprávy (psali jsme zde). Test amerických vědců odhalil naprosto zásadní nedostatky a nepřipravenost na scénář, že se k Zemi řítí asteroid.

Po dopadu kosmického balvanu, který způsobil explozi o síle asi 10 megatun TNT, nastala v simulované oblasti Spojených států apokalypsa; z povrchu zemského zmizelo prakticky vše. Trochu nás alespoň může uklidnit, že máme stále dost času, abychom se chyb během obrany Země vyvarovali a až se nebude jednat o pouhé cvičení, s tvrdou realitou se popasujeme o dost líp.

Zdroj náhledové fotografie: MasterTux / Pixabay, zdroj: JPL

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Pokud autor tohoto článku rozumí fyzice méně než pes, neměl by se pouštět do psaní podobných článků. Nebo doporučuji čerpat z odborných zdrojů. Narážím tím na ten kolosální nesmysl ohledně případných škod napáchaných tímto tělesem.

Comments are closed.