Asteroid

Kolem Země proletí asteroid velký jako mrakodrap: Dostane se blíž než Měsíc! Jak ho můžete sledovat?

  • Kolem Země proletí asteroid
  • Vědci si ho všimli na poslední chvíli

Asteroid o velikosti mrakodrapu Zemi těsně mine. Objekt proletí ve vzdálenosti asi 174 000 km (polovina vzdálenosti od Země k Měsíci) a bude snadno pozorovatelný. Dokonce není vyloučeno, že jej uvidíme i bez profesionálních dalekohledů.


Nepřehlédněte: Na Slunci se otevřela gigantická díra. Je velká jako 20 Zemí a směrem k nám vystřelila energetické částice


K Zemi se přibližuje asteroid

Podle astronomů má planetka 2023 DZ2 průměr 54 metrů. Při vzácném a blízkém setkání nám naštěstí žádné nebezpečí nehrozí, asteroid Zemi bezpečně mine.

Planetku bude možné pozorovat v souhvězdí Raka poblíž hvězdokupy Jesličky. Astronomové její jasnost odhadují na 12 magnitud. Kosmický balvan byl poprvé objeven astronomy z observatořě La Palma na Kanárských ostrovech v únoru letošního roku. Vzhledem k tomu, že protíná dráhu Země, je kategorizován jako asteroid třídy Apollo.

Ačkoli přesný původ 2023 DZ2 není znám, podle Encyclopedia of Physical Science and Technology většina blízkozemních asteroidů pochází z pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, kam byly vyhozeny ze svých typických drah interakcí s Jupiterem.

Asteroid
Zdroj: ColiN00B / Pixabay

Škody by byly obrovské

Pokud by 2023 DZ2 narazil do Země, mohl by způsobit velké škody. Čeljabinský meteorit, který explodoval nad Ruskem v roce 2013, byl pravděpodobně dlouhý asi 18 metrů a poškodil 7 000 budov a zranil více než 1 400 lidí. Odhaduje se, že nový návštěvník bude nejméně třikrát větší.

V tomto případě se však lidstvo nemá čeho obávat, protože dráha asteroidu 2023 DZ2 neprotíná dráhu naší planety. K nejbližšímu přiblížení planetky dojde dnes ve 20:51.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: Live Science

Total
0
Shares